Pellegriniho slabosť

Autor: Tomáš Bosák | 19.4.2015 o 12:27 | Karma článku: 13,77 | Prečítané:  11708x

V posledných dňoch je ľahké si všimnúť, že troch najvyšších ústavných činiteľov máme len na papieri. Reálne len dvaja z nich sú politicky svojprávni. Prezident a predseda vlády.    

Predseda parlamentu, teda toho parlamentu, kde sa teraz rieši špina okolo Váhostavu, sa politicky vytratil. Práve teraz má Pellegrini možnosť ukázať, či je tou novou krvou v SMERe, ako sa mnohí domnievajú. Lenže Pellegrini sa neukazuje, skôr sa vytráca na úkor svojich silnejších smeráckych kolegov. Pri nástupe do kresla predsedu parlamentu sa chcel pokúsiť o reštart politickej kultúry v parlamente. 

Po posledných udalostiach v parlamente je nutné povedať, že Pellegrini ako predseda parlamentu je politicky nesvojprávny. Nemá totiž žiadny reálny vplyv na rozhodnutia, čo sa bude v parlamente diať a akou cestou sa bude uberať rokovanie v parlamente. Je len vykonávateľom rozhodnutí svojho všemohúceho predsedu strany.

Pellegrini stúpa po rebríčku v strane práve preto, že je mimoriadne poslušný a zbytočne nezavadzia. Zároveň v SMERe využili Pellegriniho ako marketingovú figúrku. Mladšia, neokukaná, usmievavá tvár, ktorá má umlčať kritikov a zároveň slúžiť ako signál voličom SMERu, že SMER nie je a nechce byť len stranou dôchodcov a okrem Fica, Pašku, Kaliňáka vie ponúknuť aj nové tváre.

Keď Fico večer pred novinármi tvrdil, že on je predstaviteľom vlády a nie parlamentu, ale verí, že jeho poslanci prídu s návrhom na odvolanie Figeľa, bol to práve Pellegrini, ktorý naplnil vôľu svojho predsedu okamžite. Sľuby Pellegriniho bohužiaľ ostávajú len v rovine klamstiev. Pri nástupe do kresla predsedu parlamentu sľuboval napríklad okrem iného aj voľbu predsedu NKÚ, teda postu, ktorý je sľubovaný opozícii už tri roky. Zatiaľ ale akosi nebol čas a do konca volebného obdobia už zrejme ani nebude. A o lepšej politickej kultúre je zbytočné už hovoriť. Parlament neovláda Pellegrini, ale Fico.

Pellegrini je dobrý pre SMER vtedy, keď je potrebné upokojiť nespokojencov na Bratislavskom hrade, pousmievať sa do kamier a ťahať opozičným politikom medové motúzy popod nos. Keď ale ide do tuhého a parlament sa stal bojiskom o zachovanie, či potopenie Fica v budúcich voľbách, Pellegrini musí stiahnuť chvost, lebo reálnu moc nemá. A to je jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov našej krajiny. Ale len na papieri.

Preto, keď sa povie Peter Pellegrini, tak sa mi nevybaví predseda parlamentu, ale zatiaľ skôr len ten usmievavý traktorista z krátkeho videa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?