Naši biskupi sa priučili od komunistov

Autor: Tomáš Bosák | 15.3.2014 o 12:14 | (upravené 15.3.2014 o 13:07) Karma článku: 20,74 | Prečítané:  3027x

Nech už je Záblackej film o Bezákovi pre niekoho nudný, či príliš bulvárny a nič nevysvetľuje, predsa len poukázal na to, že veriaci na Slovensku stoja na jednom brehu a naši biskupi sú kapitola sama o sebe.

Hoci kauza Bezák už pomaly v médiách utícha a osoba bývalého arcibiskupa má svojich zástancov aj odporcov, stále je to pre ľudí jedná veľká spoločenská kauza, ktorá nemá vysvetlenie. Až sa to podobá na tie kauzy politické. A to, že je Bezák na Slovensku obľúbený ako žiadny iný cirkevný predstaviteľ, o tom svedčí aj fakt, že po skončení filmu celé kino spontánne tlieskalo.

Čo konkrétne zlomilo väz Bezákovi, vie zrejme najlepšie len ten, kto donášal na Bezáka do Ríma a vypisoval obviňujúce listy. Možno o celej kauze vedia svoje naši biskupi, možno vie niečo aj samotný Bezák, ťažko súdiť. Možno to boli duchovné veci, možno vadila Bezákova spontánnosť a obľúbenosť, ale napokon tú spontánnosť prezentuje aj terajší pápež a možno to bolo len o peniazoch. Bezák rozpráva vo filme o bočnom účte a o sume 24 miliónov eur. Peniaze, aké sa točia na biskupských úradoch, si vieme len ťažko predstaviť. A nie všetky pochádzajú len z cirkevných majetkov, rôznych prenájmov. Napokon sú to aj naše peniaze, veď cirkev je kŕmená z našich daní.

Ani ma vo filme nezaujal tak dôvod hľadania Bezákovho odvolávania, ako správanie našich biskupov. Schovávajú sa za rozhodnutie pápeža, hoci aj oni privítali odvolanie Bezáka. Jednoducho "kazil" ich krúžok. Keď cirkev tak rada spomína na svoj boj proti komunistom a eštebákom, akoby si práve praktiky komunistov a eštebákov osvojila. Za všetko hovorí výrok hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Kováčika, podľa ktorého ľudia nemajú právo na všetky informácie. Aj eštebáci chytali tých, čo vyjadrili iný názor ako oficiálny. Možno je to tvrdé prirovnanie. No ako si vysvetliť aj to, že blízky spolupracovník a obhajca Bezáka, ktorý vystupuje vo filme, najprv dostal možnosť vycestovať do zahraničia a keď ju nevyužil, bol zo svojho postu odvolaný. Naši biskupi sú majstri tichosti a ako nič nevysvetľovať, tutlať. Praktiky, ktoré sú hodné naozaj časov minulých. Vozia sa v drahých autíčkach, sedenia si usporiadavajú v drahých hoteloch v Tatrách a potom píšu biskupské listy o skromnom živote a prispievaní na chudobu. Ťažko sa to potom počúva veriacim a ťažko sa to káže aj rádovým kňazom, keď biskupi si žijú inú "ligu".

Veriť, že sa niekedy dozvieme, čo skutočne stálo za odvolaním Bezáka, je naivné. Náš biskupský zbor je uzavretý kruh, ktorý si žije svoj život. A hoci terajší pápež búra zaužívané zvyky a snaží sa prezentovať skromnejší život, naši biskupi si svoj "život v bavlnke" len tak ľahko zobrať nedajú. A je to na škodu cirkvi ako takej. Ak chcú byť blízko k ľuďom, musia upustiť od svojho života za múrmi, aj o to sa Bezák snažil. Aj aj preto skončil. A potom sú tu tie peniaze, šedé účty, osoba Sokola..aj biskupi majú zrejme slabosť pre peniaze.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?