Čo tak povinne testovať ministrov školstva?

Autor: Tomáš Bosák | 9.12.2013 o 17:54 | (upravené 9.12.2013 o 18:18) Karma článku: 24,38 | Prečítané:  1680x

PISA, monitoring alebo ďalšie testovania úrovne vzdelania našich žiakov majú jedno spoločné. Výsledky sú každoročne horšie, napriek tomu, že pred voľbami sa slogan "lepšie školstvo" predáva ako "teplé rožky".

Horšie a horšie výsledky našich žiakov asi nie sú výmyslom, hoci kritéria môžu byť rozdielne. Možno naši žiaci ani nie sú hlúpejší ako ich rovesníci v okolitých krajinách, len náš systém v školstve je hlúpejší. Od socializmu sa neposunul až tak výrazne dopredu. Ako učebné pomôcky sa často nájdu ešte staré socialistické učebnice a to je ten lepší prípad. Horší je, že veľa učebníc ani nie je alebo ich kvalita je zahanbujúca. Normatívy na žiakov bol naozaj výmysel, ktorý by mal ašpirovať na cenu "najväčšia tuposť v školstve". Snažiť sa zvýšiť kvalitu školstva kvantitou žiakov to je úplne opačná cesta. Potom učňovky zanikajú, lebo na gymnáziá a obchodné akadémie sa dostanú aj žiaci, ktorí by tam pred 15 rokmi ani len nenakukli.

A vysoké školy? Celé zle. Tento rok sa prvýkrát stalo, že väčší počet vysokých škôl nebude mať obsadené všetky miesta a počet voľných miest prevyšuje počet študentov. A to určite nie je len demografickým poklesom. Vysokú školu už totiž máme pomaly v každom okresnom meste a úroveň niektorých sa začína približovať stredným školám. A potom, že sme hlúpi. Veď onedlho budeme mať takmer celý národ s vysokoškolským titulom.

"Lepšie školstvo". Aj Čaplovič to chcel. Len sa mu ten čas kráti. Namiesto veľkých reforiem začal s kauzami okolo limuzín, drahých kvetov a koňačikov. Potom sa odhodlal konečne aspoň kozmeticky zvýšiť plat učiteľom a ďalej to škrípe. Ako vyhlásil včera v diskusnej relácii, žiakov je potrebné motivovať. Rozumná to veta asi ako slovné spojenie "lepšie školstvo". Všetci ministri školstva, nielen Čaplovič, aj Jurzyca, Fronc, Mikolaj a ďalší "experti" prišli do ministerského kresla s rovnakou úchylkou. Všetko zmeniť, nedajbože niečo nechať po svojom predchodcovi. A tak sa vytváral nezmysel, ďalší nezmysel a ešte väčšia hlúposť. Teraz bude ťažko tento úpadok zastaviť.

Preto nielen žiakov by mali testovať, každého jedného ministra školstva by mali otestovať v gramotnosti.  Myslím si, že taký test spôsobilosti, resp. odbornosti v našom parlamente by dopadol zrejme oveľa horšie ako monitoring, či PISA u našich žiakov. Ale ešte že máme tie istoty....Istotu, že aj po Čaplovičovi ostane veľké .... a príde ďalší expert a ďalšie "akože"reformy školstva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Polis: SNS po kríze výrazne stratila

SNS by získala menej percent, než bol jej volebný výsledok v roku 2016. Politológ za tým vidí správanie jej predsedu Andreja Danka.

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka. Mal byť hotový, bude meškať roky

Úsek plánujú dokončiť až v roku 2021.


Už ste čítali?