SMER nám hodil dymovnicu

Autor: Tomáš Bosák | 22.8.2013 o 17:50 | (upravené 22.8.2013 o 18:17) Karma článku: 27,60 | Prečítané:  3455x

Fico oznámil zníženie odvodov pre nízkopríjmové skupiny občanov. Krok, ktorý nám už pekných pár mesiacov odporúča Európska únia. Premiér si ale počkal na správnu chvíľu. Veď na jeseň sa schvaľuje rozpočet.

Zníženie odvodov podporí nepochybne aj opozícia, alebo aspoň nebude tvrdo kritizovať. Ekonómovia a kritici vlády tiež veľmi vyskakovať nebudú, len budú tvrdiť, že SMER mal znížiť odvody už pred rokom. Takže to vyzerá na jesennú idylku a veľké štátnicke gesto ľavicovej vlády, ktorá opustila svoje tvrdohlavé chápanie sveta a dala si poradiť. A tú tá idylka aj končí. Nikto totiž nevie, koho každého sa bude zníženie odvodov dotýkať a koľko to bude stáť rozpočet. Sám to potvrdil aj pán Ondruš zo SMERu, ktorý odpovedal na otázky čitateľov Hospodárskych novín:

"Zatiaľ neviem povedať detaily toho riešenia, máme len rámcovú predstavu. Mimochodom, nemá ísť o najmenej zarábajúcich, ale o dlhodobo nezamestnaných a bude to, pochopiteľne, dočasné opatrenie, napr. na rok."

Vyjadrenie Ondruša hovorí za všetko a Fico pustil do médií niečo, o čom ešte ani v SMERe nevedia, ako bude vyzerať. Je to ako dymovnica hodená pod nohy, aby útočník nič nevidel. Blíži sa jeseň a Kažimír bude musieť bojovať so svojím návrhom rozpočtu na rok 2014. Takto Fico položil na stôl tému, ktorá je ako inak medovým motúzom pre väčšinu Slovenska a ťažko ju kritizovať. Najmä ak pomôže rastu zamestnanosti. Ale Fico sa nepreriekol, zníženie odvodov predstavil úmyselne už teraz, keď ani Richter, ani Kažimír ešte nevedia, čo ich to bude stáť a koho všetkého sa to bude týkať.

A dymovnica musí byť pekne silná. Lebo Kažimír vo svojom návrhu rozpočtu šikovne a cielene nezarátal do verejného dlhu dlhy nemocníc vo výške sto miliónov eur. Potom by už verejný dlh prekročil hranicu, kedy podľa zákona o dlhovej brzde by výdavky nemohli prevýšiť príjmy. A to by bola pre Ficovu vládu katastrofa. Rovnako sa len málo hovorí, že vláda potichu rokuje s Európskou úniou, akú pokutu za chyby pri čerpaní eurofondov zaplatíme. Už teraz ju ministerstvo financií odhadlo na takmer 80 miliónov eur a to ešte nie je konečná suma. Teda vôbec nie je otázkou dňa, či pokutu zaplatíme, ale koľko zaplatíme. Nakoniec to môžu byť stovky miliónov eur. A to nám hrozí, že takmer miliardu eur z eurofondov ani nebudeme schopní vyčerpať. A ešte aj z toho, čo horko-ťažko vyčerpáme, budeme cvakať. A to opäť zaťaží rozpočet na rok 2014. A kde sú ešte tradičné neočakávané výpadky. Ako výber DPH, zníženie hospodárskeho rastu a podobne. Vláda bude musieť otáčať každé euro, aby prežila a tak aj tá dymovnica onedlho vyprchá a uvidíme, aký je reálny návrh SMERu na zníženie odvodov.

Jedno je potrebné Ficovi uznať. V správnom čase vytiahol eso z rukáva a opäť ho bude pol národa žrať. Len škoda, že tá špina za oponou ostane pre divákov pekne uprataná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Polis: SNS po kríze výrazne stratila

SNS by získala menej percent, než bol jej volebný výsledok v roku 2016. Politológ za tým vidí správanie jej predsedu Andreja Danka.

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka. Mal byť hotový, bude meškať roky

Úsek plánujú dokončiť až v roku 2021.


Už ste čítali?