Harabinova zákopová vojna

Autor: Tomáš Bosák | 13.8.2013 o 16:43 | (upravené 13.8.2013 o 17:22) Karma článku: 26,15 | Prečítané:  2381x

Prestrelka medzi dvoma významnými inštitúciami justície na Slovensku pokračuje. Na jednej strane Harabin ako predstaviteľ Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a na druhej strane Ústavný súd, si nič nedarujú.

Hoci to navonok vyzerá ako nevinná zhoda náhod, Harabin neznáša minimálne časť sudcov Ústavného súdu a Ústavný súd vo svojom "vrúcnom" vzťahu k Harabinovi nijako nezaostáva. Keď bývalá ministerka spravodlivosti Žitňanská podala návrh na disciplinárne konanie voči Harabinovi za neumožnenie kontroly ministerstva financií na Najvyššom súde SR, zrejme netušila, čo tým odštartovala. Harabin je človek, ktorý nepríjma žiadnu kritiku na svoju osobu, či je vecná alebo nie. A zároveň je tak mazaný, že absolútne zo všetkého dokáže vyťažiť.

Keď Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu rozhodol, že o jednom z disciplinárnych návrhov Žitňanskej nerozhodol nestranný súd, Harabin zaútočil na Ústavný súd a na troch jeho sudcov, Horvátha, Orosza a Kohuta, podal trestné oznámenie. Títo ústavní sudcovia vraj úmyselne neoznámili svoju zaujatosť voči Harabinovi. Nuž, vzhľadom na početnosť súdnych procesov Harabina voči jednotlivým osobám na Slovensku, či dokonca voči štátu samotnému, je zrejme podľa Harabina celá krajina zaujatá voči jeho osobe. Niekedy by mal pán Harabin hlbšie popremýšľať, kedy prestal byť na Slovensku vnímaný ako vážená osoba. A bolo to pekne dávno.

Trestné oznámenie na sudcov Ústavného súdu bol len začiatok dlhej zákopovej vojny, ktorá začala medzi Harabinom a Ústavným súdom. Harabin následne označil sudcov Najvyššieho súdu za vyššie kvalifikovaných ako sudcov Ústavného súdu. A napokon celý Ústavný súd označil za politicko-kriminálny ústav.

Keď boli pred pár dňami prepustení na slobodu obvinení zo skupiny tzv. piťovcov, Ústavný súd konštatoval chybu Najvyššieho súdu. Netrvalo dlho a Harabin sa snažil zviesť na pohoršení spoločnosti z prepustenia členov mafiánskej skupiny a obvinil Ústavný súd z ohrozenia právnej istoty a vymožiteľnosti práva. Hoci bolo rozhodnutie Ústavného súdu naozaj poburujúce, ťažko bežný občan-neprávnik dokáže rozpoznať, kto vlastne skutočne pochybil. Ale keď Harabin hovorí o právnej istote, tak práve jeho boje v minulosti s ministerstvom spravodlivosti, či už za Lipšica alebo Žitňanskej a teraz boje s Ústavným súdom, ohrozujú právnu istotu na Slovensku a vymožiteľnosť práva.

A napokon posledná udalosť. Ústavný súd vyhovel sťažnosti švajčiarskej obchodnej spoločnosti GEN MAN VENTURES AG, ktorá sa na všeobecných súdoch domáha vyplatenia tzv. Duckého zmenky vo výške jednej miliardy českých korún. Harabin mal podľa rozhodnutia Ústavného súdu svojvoľne vymeniť jedného sudcu v senáte Najvyššieho súdu a táto zmena mala vplyv na samotný rozsudok. A táto Harabinova "chybička krásy" znamená, že Najvyšší súd musí uhradiť švajčiarskej spoločnosti trovy konania a Najvyšší súd musí ďalej konať vo veci tzv. Duckého zmenky. Každý občan v tejto krajine si sám urobí obraz o stave našej justície. Či sú to len opakované chyby Ústavného súdu alebo opakované chyby Harabinovho Najvyššieho súdu alebo ide len o nezmyselný boj dvoch významných inštitúcii nášej justície, ktorý nikto nevyhrá, ale všetci prehráme. Lebo kým bude víťaziť Harabinovo ego, či ego sudcov Ústavného súdu, piťovci neboli poslední, ktorí sa dostali na slobodu.

Ale stále mi vrie v žalúdku, keď si spomeniem, že Matica Slovenská udelila metál Harabinovi. Za čo? Za súdne spory, ktoré viedol voči štátu, či za tie "chybičky krásy", ktoré predvádza jeho Najvyšší súd?   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?