Dočkáme sa aj pamätníka pre Harabina?

Autor: Tomáš Bosák | 8.8.2013 o 8:49 | (upravené 8.8.2013 o 9:15) Karma článku: 28,11 | Prečítané:  2666x

Matica slovenská ocenila viacero kontroverzných osôb počas svojho slávnostného galavečera, ale aj tak meno Štefana Harabina medzi všetkými ocenenými žiari.

Matica slovenská by mala byť spoločenskou a kultúrnou ustanovizňou Slovákov. Aspoň tak nás to učili na hodinách dejepisu. No neprofesionálnym výberom osobností, ktoré Matica ovenčila metálom len potvrdila, že Matica slovenská je pre Slovákov jednou veľkou neznámou. Uzavretou organizáciou, bohužiaľ len archaizmom pre Slovákov, napriek tomu, že Fico tvrdí opak. Nové vedenie Matice sa síce vehementne snaží očistiť svoje zlé meno po škandále so stratou národného pokladu, ale pri oslavách výročia Matice slovenskej spred pár dní sa ukázalo, že Matica je rozdelená vnútorne. V médiách sa objavili správy, že mená ocenených vyberal len predseda Matice slovenskej. Potom ale udelenie metálov Harabinovi, Mečiarovi, Gašparovičovi našťastie nie je vyjadrením vďaky Slovákov ako národa, ale iba jednej osoby a to predsedu Matice slovenskej. Našťastie, lebo niektoré mená by namiesto metálu mali dostať verejné pokarhanie. Minimálne.

Ešte dokážem pochopiť, že ocenili Mečiara, či Klausa. Aj keď v prípade Klausa sú tie rečičky o vrúcnom vzťahu k Slovákom skôr mediálne hry ako skutočnosť. Mečiar napriek všetkým okolnostiam stál pri vzniku našej republiky. Michal Kováč bol prvým prezidentom, aj tam sa dá ešte ocenenie pochopiť. Ale nechápem ocenenie pre Schustera a najmä Gašparoviča. Matica zaviedla vážny precedens oceňovania všetkým prezidentov Slovenskej republiky. Keď už ocenila aj Mečiara a Matica sa teda pustila aj do politiky, potom sa o pár rokov môžeme pripraviť na to, že metál dostanú od slovenského národa aj Dzurinda, Slota, či Fico. Vzhľadom na vrúcny vzťah Fica k histórii a k terajšiemu vedeniu Matice, je to viac ako pravdepodobné.

Ale nechápem, ako sa medzi všetky tie mená dostalo meno Štefana Harabina. Harabin je ako tieň. Justícia, Súdna rada, Najvyšší súd, snaha niektorých sudcov očistiť justíciu, súdne procesy proti Slovensku, Sadiki, všade svieti meno Harabina. Kritizuje Ústavný súd, pod palcom má Borecovo ministerstvo spravodlivosti, pri menovaní Čižnára stojí v prvom rade, stále všade len a len Harabin. A teraz ho za tú úžasnú snahu o spravodlivú justíciu na Slovensku ešte aj oceníme metálom. Myslím si, že momentálne nie je kontroverznejšie meno na Slovensku ako je Harabin. A zároveň aj tak neobľúbené. Harabin je na roky rokúce zabetónovaný v našom súdnictve a ak sa systém nezmení a on bude mať za sebou stále silných politikov, predtým Mečiara, teraz Fica, zrejme sa dočkáme aj horších vecí ako je vyznamenanie pre Harabina. Potom si pár jedincov možno zmyslí, že Harabin by si zaslúžil okrem metálu aj pamätník, či mohylu. Áno trocha uletená myšlienka, ale na Slovensku je možné naozaj všetko. A galavečer Matice slovenskej to ukázal priam excelentne. Vyznamenávame aj ľudí, na ktorých by sa malo čo najskôr zabudnúť. Je to zvrátené, celé zle..

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Polis: SNS po kríze výrazne stratila

SNS by získala menej percent, než bol jej volebný výsledok v roku 2016. Politológ za tým vidí správanie jej predsedu Andreja Danka.

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka. Mal byť hotový, bude meškať roky

Úsek plánujú dokončiť až v roku 2021.


Už ste čítali?