Obetuje Fico Zvolenskú?

Autor: Tomáš Bosák | 5.8.2013 o 16:53 | (upravené 5.8.2013 o 17:20) Karma článku: 16,26 | Prečítané:  1146x

Ficov plán jednej štátnej zdravotnej poisťovne onedlho spľasne ako bublina a premiér si bude musieť nájsť obetného baránka, aby zakryl vlastnú porážku. Pôvodný plán je totiž dávno za lehotami. 

Keď Fico tvrdohlavo presadzoval pred verejnosťou plán na odkúpenie resp. zoštátnenie súkromných zdravotných poisťovní, nejeden volič SMERu-SD musel len nechápavo krútiť hlavou. Aspoň si to osobne myslím, že prikázať občanom, kde budú zdravotne poistení, je silná káva aj pre ľavicového voliča. Ide totiž o viac ako len politickú otázku. Už viacero odborníkov potvrdilo, že peňazí je v zdravotníctve dosť, len sú neefektívne využité. 

Fico ale svoju posadnutosť súkromnými zdravotnými poisťovňami ženie až do úplného konca. Hoci nás ešte zákon z čias prvej Ficovej vlády, ktorý zakazoval súkromným zdravotným poisťovniam vyplácať si zisk, stojí ťažké tisíce, až milióny eur a spor naďalej nie je ukončený, Fico je ochotný riskovať ďalšie arbitráže a vyhodené milióny. To, že z pôvodného harmonogramu pri vytvorení jednej zdravotnej poisťovne, nebolo splnené takmer nič, môže znamenať dve riešenia. Fico pochopil, že štát si zoštátnenie súkromných zdravotných poisťovní nemôže dovoliť a len naťahuje čas a tuho rozmýšľa, ako svoju porážku zdôvodniť. Alebo premiér čaká na druhú polovicu volebného obdobia a prípadné arbitráže by už mala na pleciach nová vláda. Ale tá môže byť (bohužiaľ) opäť jednoliato ľavicová.

Takže ostanem pri tej prvej možnosti. A to, že aj neekonóm Fico pochopil, že pri extrémne rastúcom dlhu Slovenska a nutnosti ďalších reforiem, je zábavka typu jednej zdravotnej poisťovne silná káva aj pre smeráckeho voliča. Vzhľadom k tomu, že v politike je priznať si chybu nie veľmi módne a u nášho premiéra zvlášť, niekto vinu bude musieť niesť. Len koho Fico obetuje. Kríza je už otrepaný pojem a tak sa ponúka zrejme Zvolenská. Možno ju napokon Fico obetuje, alebo jej len vytasí jeho povestnú žltú kartu a urobí z nej pred celým Slovenskom neschopnú osobu presadiť ľavicové priania.

Hoci to znie zvláštne, každopádne by médiá a opoziční politici nemali premiéra nútiť priznať si chybu, že plán jednej zdravotnej poisťovne nezvládol a žiadna "kolektivizácia" sa v zdravotníctve nebude konať. Potom môžu premiéra vyprovokovať ešte k horším riešeniam ako je zoštátnenie súkromných zdravotných poisťovní a predpokladám, podobných otrasných riešení má SMER-SD ešte v talóne až až.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?