Ficov tichý súhlas s pravicovým riešením

Autor: Tomáš Bosák | 30.7.2013 o 17:05 | (upravené 30.7.2013 o 17:30) Karma článku: 25,78 | Prečítané:  2911x

Na začiatku roku 2013 bolo vo vláde veselo. Štatistiky ukazovali zlepšenie v druhej polovici roka, hospodársky rast, zníženie nezamestnanosti a kríza sa mala pomalým krokom porúčať. Keď vidím ustarostené tváre Kažimíra a Fica v posledných dňoch, tie štatistiky musia asi dobre horieť v krbe alebo poslúžiť v sociálnom zariadení.

Ministerstvo financií horúčkovito pripravuje plán rozpočtu na rok 2014. A to nie je ľahká úloha, keď ekonómovia musia brať ohľad na ultraľavicové názory pána premiéra. Žiadny ústup krízy sa nekoná a Slovensko naopak smeruje k rekordným číslam, čo sa týka verejného dlhu. Ministerstvo financií síce upokojuje, že je to aj dôsledok toho, že sme si napožičiavali dopredu veľký balík peňazí, ale až také "v poriadku" to nebude. Vláda nehodlá príliš šetriť na svojich výdavkoch a tak je priestor na škrty výrazne menší. Sociálne dávky majú ostať zachované a tak sa priestor na šetrenie začína rovnať nule.

Ostali len posledné pokusné balóniky od Kažimíra a Fica. To je banková daň a mimoriadne odvody pre regulované podniky. Všetci si povieme, že prečo nie. Veď veľké nadnárodné podniky majú peňazí dosť a o bankách je zbytočné hovoriť. No tie banky nám to aj tak napokon všetko spočítajú a nie vláde, ale nám občanom.

Minulý rok banková daň a mimoriadne odvody pre podniky štátu pomohli, možno ho zachránia aj teraz. Ale čo spraví Fico o rok? Bude úpenlivo sledovať štatistiky, či pozerať sa do kryštálovej gule, kedy sa už tá kríza skončí? Svojimi garantovanými istotami si sám zúžil manévrovací priestor. Možno niekto povie, že si stojí za svojím slovom ako chlap.

Práve naopak, za svojimi slovami si Fico stojí len v opozícii. Bol to terajší premiér, ktorý v médiach kritizoval vysoké spotrebné dane na pohonné látky. SMER-SD je druhýkrát vo vláde a výsledok? Spotrebné dane sa neznížia, lebo nahradiť výpadok v štátnej kase by bolo nemožné. A čo DPH? Veď keď sa DPH za Radičovej vlády dvíhala na 20 %, Fico kritizoval, že pravica šetrí na ľuďoch. Ubehlo len pár dní, keď premiér pre denník Pravda potvrdil, že o znížení DPH na pôvodných 19 % sa zatiaľ neuvažuje. A prečo? Lebo vláda by dieru nezaplátala. Kým k zdvíhaniu DPH Fico organizoval veľké tlačovky, teraz iba v tichosti súhlasí s pravicovým riešením a DPH sa nezníži, ani keď deficit stlačíme pod tri percentá.

Šetriť stále je kde. Plat prezidenta, plat našich poslancov. Ich platy sú ďaleko vyššie ako v okolitých krajinách. Zmraziť si platy a znížiť si ich, sú dve veľmi rozlišné veci. Alebo šetriť na podivných tendroch, čo je priam slovenský folklór...

Vrások na čele Fica a Kažimíra v najbližších dňoch pribudne. Ale bojím sa, že po ich rozhodnutiach pribudne veľa vrások na čelách nám všetkým.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Polis: SNS po kríze výrazne stratila

SNS by získala menej percent, než bol jej volebný výsledok v roku 2016. Politológ za tým vidí správanie jej predsedu Andreja Danka.

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka. Mal byť hotový, bude meškať roky

Úsek plánujú dokončiť až v roku 2021.


Už ste čítali?