Pán Harabin, 58 %!

Autor: Tomáš Bosák | 21.7.2013 o 9:05 | (upravené 21.7.2013 o 9:37) Karma článku: 26,71 | Prečítané:  2335x

Ako charakterizovať našu justíciu? Stačí jednoduché slovné spojenie. Harabin a pomalé a neefektívne súdy. Nielen médiá a politické strany (s výnimkou SMERu-SD), ale už aj občania presne pomenovali, čo, resp. kto je brzdou nášho súdnictva.

Podľa prieskumu agentúry Focus, ktorý zverejnilo občianske združenie Via iuris, až 58 % opýtaných súhlasí s názorom, že pán Harabin prispieva k nedôveryhodnosti slovenského súdnictva. Na druhú stranu, iba tri percentá sa vyjadrili opačne. Síce prieskumy často za veľa nestoja, predsa je to signál, že aj ľudia vnímajú, že Harabin je brdzou akýchkoľvek zmien v našom súdnictve.

Okrem toho, že pán Harabin je neohrozene zabetónovaný na Najvyššom súde a v Súdnej rade, výhráva súdne procesy voči médiám a aj súdne procesy na európskych súdoch, ešte aj "ovláda" ministerstvo spravodlivosti. Nechcem sa dotknúť ministra spravodlivosti Boreca, môže byť výborný odborník vo svojom fachu, ale na celom Slovensku je verejným tajomstvom, že Borec je na ministerstve iba na okrasu.

Hoci medzi sudcami sa našlo pár jedincov, ktorí sa snažili o zmenu, Harabin ich uzemnil dostatočne. A to, aký uzavretý kruh tvoria sudcovia, najlešie vystihujú disciplinárne senáty. Sú to senáty, ktoré majú riešiť prehrešky samotných sudcov, svojich kolegov. V roku 2013 zatiaľ bolo naplánovaných 16 disciplinárnych pojednávaní, ale až 11 sa zrušilo. A zdôvodnenie? Minister Borec tvrdí, že zmeny prídu a Harabin to obrátil na peniaze. Sudcovia vraj nemajú motiváciu, lebo sudcovia v disciplinárnych senátoch nemajú odmeny. Tie im "zhabala" Žitňanská. Nuž k tým platom.

Štát má napriek opatreniam, ktorými sa chvastá, v štátnej kase dieru ako hrom. Jedným z riešení by bolo aj okresanie platov sudcov. Pripustil to aj minister financií Kažimír. Harabin to označil za protiústavné a ešte ďalej a priam škandalózne zašla šéfka združenia sudcov Slovenska pani Bystrianska. Podľa tejto pani, šetrenie na sudcoch a prípadné zrušenie 14. platu nespasí slovenskú ekonomiku. Nuž to by mohol povedať každý občan tejto krajiny, že šetrenie na ňom štátu nepomôže. Ale my samozrejme niesme sudcovia, nás sa nikto nepýta. My nemáme možnosť vybozkávať premiéra ako pán Harabin. A pobavilo ma, že podľa Harabina sudcovia krízu nespôsobili. Nuž prečo potom štát dvíhal DPH, zvyšoval dane, správne poplatky, veď nikto na Slovensku (okrem politikov) za svetovú krízu nemôže. Ak sú sudcovia podľa Bystrianskej zvláštna stavovská organizácia, ja tvrdím, že sú to rovnakí ľudia ako my. A keď sa ostatní ľudia musia zmieriť so šetrením a nedobrovoľne sa ho zúčastniť, sudcovia by nemali byť výnimkou.

Myslím, že napríklad taký pán Harabin by mal byť ako prvý ticho, lebo okrem svojich niekoľkých funkcií si ešte celkom pekne privyrobí aj na súdnych sporoch. A pri nich často vysúdi aj peniaze od štátu. Takže len na pripomenutie pánovi Harabinovi. 58 % ľudí. To je číslo, ktoré už má pána Harabina plné zuby.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?