Pán prezident si vzorne plní domácu úlohu

Autor: Tomáš Bosák | 13.7.2013 o 17:53 | (upravené 13.7.2013 o 18:17) Karma článku: 26,84 | Prečítané:  2562x

Keď prezident stál v roku 2011 pri zrode divadelného predstavenia okolo Čentéša, kto by bol povedal, že bude stáť aj na konci divadelného predstavenia o generálnom prokurátorovi.

Len s tým rozdielom, že počas predstavenia sa zmenila hlavná postava. Čentéša nahradil Čižnár. Hlavný režisér (premiér) a pomocná réžia (prezident) sa ale nezmenili. Hoci to navonok vyzeralo, že prezident už začiatkom roka svoju úlohu pri novom generálnom prokurátorovi ukončil, skutočnosť je úplne iná. Svoju domácu úlohu od premiéra si svedomito plní až do konca. Až sa mi tlačí na jazyk otázka, čo bude vysvedčením pre nášho pána prezidenta?

V januári Gašparovič oznámil, že Čentéša nevymenuje, potom námietkami (aj keď spolu so samotným Čentéšom) zablokoval Ústavný súd a umožnil premiérovi vyhovoriť sa na nevyhnutnosť voľby nového generálneho prokurátora, nakoľko je Ústavný súd zablokovaný a jeho rozhodnutie môže trvať roky.

Premiér hovoril o vážnom ohrození poriadku v krajine, o dôverných informáciách, ktoré sú tajné. Teraz keď je už Čižnár zvolený, ale ešte stále nevymenovaný, už zrazu vážne ohrozenie pominulo. O prokuratúre už premiér nerozpráva, hoci ešte pred pár týždňami to z jeho slov vyznievalo tak, že Slovensko nutne potrebuje generálneho prokurátora, dobre že nie do 24 hodín. Ale aj opozícia je už tichšie.

A tak môže náš pán prezident "domastiť" svoju domácu úlohu až úplne do konca. Najprv slúžil ako dôležitá figúrka pri pochovaní nádejí Čentéša a teraz má zahladiť všetky stopy a navodiť dojem, že voľba nového generálneho prokurátora nebolo len vopred dohodnuté divadlo. Prezident sa štátnicky rozhoduje a čaká s vymenovaním Čižnára, aby nikto nemohol kričať, že je to len Ficova hra. A tak sa možno vymenovania Čižnára dočkáme až v auguste, či v septembri. Veď prezident si musí aspoň trocha zachovať tvár, hoci mu už na toto divadlo nikto neskočí.

Vidno, že všetci zúčastnení divadelného predstavenia okolo voľby nového generálneho prokurátora sa poučili z minulosti a najmä prezident. Už nechcel menovať Ficovho človeka do 24 hodín, ako to bolo v prípade Harabína. No nič to nemení na veci, že Gašparovič je v tejto špinavej politickej hre namočený až po uši...namočený až do úplného konca.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?