Cargo. Biely kôň vládneho SMERu

Autor: Tomáš Bosák | 11.7.2013 o 17:01 | (upravené 11.7.2013 o 17:31) Karma článku: 18,66 | Prečítané:  1353x

Súčasná vláda prezentuje svoj ekonomický program ako podporu podnikateľského prostredia a s tým súvisiace vytváranie nových pracovných miest a najmä žiadna privatizácia strategického štátneho majetku. Aby v SMERe nevyzerali ako blázni, slovo privatizácia nahradili iným slovami.

"Hľadanie strategického partnera" a "prenájom". To sú nové možnosti slova privatizácia. Už aj v SMERe pochopili, že pokladnicu majú akosi prázdnu, každý pol rok Kažimír oznamuje novú dieru v rozpočte a tak aj privatizácia už nie je taká zlá ako v minulosti, najmä ak sa štát zbaví problémov a získa za to nejaké tie eurá na prilepšenie. Najnovšie prišla vláda s myšlienkou prenájmu Leteckých opravovní v Trenčíne na 20 rokov. Štát by tak zachoval pracovné miesta a opravovne by mohli opäť naštartovať svoju činnosť. To je ten lepší prípad, no smutné je, že pri ďalšom štátnom podniku sa SMER-SD chová až hrubo socialisticky a veľkohubo.

Cargo. Vlajková loď nepodarenej ekonomickej politiky SMERu a jeho biely kôň. Cargo je už dlhodobo stratový podnik a už dávno mal byť predaný, aby tak mohol zvýšiť konkurenciu voči ostatným nákladným prepravcom v Strednej Európe. Druhá Dzurindova vláda síce pripravovala jeho predaj, ale nástup Ficovej vlády v roku 2006 znamenal stopku privatizácii Carga. Možno že si v SMERe aj uvedomujú svoju chybu, lebo v súčasnosti sa snažia z Carga vydolovať čo sa dá a konečne sa ho aspoň z časti zbaviť. Prvá Ficova vláda síce naliala milióny eur do nákladného prepravcu, ale ani to nezabránilo hromadnému prepúšťaniu počas Radičovej vlády. Aj v súčasnosti má Cargo obrovské problémy a tak prišla súčasná vláda so zvláštnym nápadom. Rozdeliť Cargo na tri dcérske spoločnosti a tie ponúknuť strategickým partnerom.

SMER-SD nemusí hľadať výhovorky, ide privatizovať Cargo, to je jasné. Je prirodzené, že štát už nemá ako naštartovať Cargo a tak sa ich cesty musia rozísť. Problém ale je, že vznikom troch nových dcérskych spoločností sa bude prerozdeľovať aj majetok Carga, ktorý nie je zanedbateľný. Ale akým kľúčom a čo ostane štátu, je hádanka. Všetko nasvedčuje tomu, že štát sa snaží vyťažiť z Carga čo najviac a získať čo najväčší balík, čo je logické. Len aby to neskončilo tak, že cenný majetok sa predá "známym" za babku a dlhy ostanú naďalej na pleciach štátu. Potom to bude typický biely kôň. SMER-SD len nemôže dopustiť, aby pád Carga nastal počas jeho vládnutia. Lebo bol to premiér, ktorý tvrdil, že Cargo sa predávať nebude. A to v žiadnom prípade.

Už ale aj pán premiér pochopil, že dva plus dva sú štyri. Len je to potrebné pekne zaobaliť do slovného spojenia "hľadanie strategického partnera". To znie predsa lepšie ako slovo "privatizácia" a ľavicových  voličov toľko nepobúri. Cargo je ako čierna diera, kde sa nalievajú peniaze a dno je deravé. Lenže v SMERe to mali čas pochopiť už od roku 2006....Ale chvalabohu, že ich predsa osvietilo, aj keď už je rok 2013. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?