Premiér oznámil dobrú a zlú správu

Autor: Tomáš Bosák | 8.7.2013 o 15:45 | (upravené 8.7.2013 o 16:09) Karma článku: 14,75 | Prečítané:  966x

Minister Richter dnes nedostal ani povestnú žltú kartu od premiéra, ani žiadne pokarhanie, ale minimálne ho jeho šéf zahanbil. Verejne stopol zmenu, ktorú ministerstvo pustilo do sveta minulý týždeň. To je tá dobrá správa.

Rodičovský príspevok by sa meniť nemal a matky na "rodičáku" by si mohli aj naďalej privyrobiť. Rozumné riešenie najmä pre matky, pre ktoré je rodičovský príspevok jediným príjmom. Vláda ich teda nebude trestať za to, že musia nechať dieťa napríklad starým rodičom, len preto, že rodičovský príspevok je tak malá suma, že matka z neho jednoducho nevyžije. Aj keď podľa slov štátneho tajomníka ministerstva práce Buriana, by to nemala byť žiadna hra, že si matka odskočí pracovať, to je starostlivosť o dieťa. Nuž podľa Buriana sú asi matky, ktoré musia pracovať, aby uživili malé dieťa, nezodpovedné matky. 

Nakoľko sa jednalo o priveľmi citlivú tému, zakročil sám Fico a navrhovanú zmenu stopol verejne. Aj keď vyhlásil, že o tejto zmene sa ešte bude disktovať, vláda nebude mať odvahu, aby prikročila k tak nepopulárnemu kroku vo verejnosti. V tom má vládna strana priveľmi rada svoje percentá. V tomto prípade je to šťastie pre nás všetkých, najmä pre samotné matky.

No po dobrej správe vzápätí premiér ohlásil aj zlú správu, ktorá možno zanikla v téme rodičovského príspevku. Citujem slová premiéra. "Po analýze môžem skonštatovať, že sociálny systém neumožňuje žiadny priestor na konsolidáciu verejných financií." Ja rozumiem pod sociálnym systémom nielen materské dávky, rodičovský príspevok, ale aj prídavky na dieťa, či dávku v hmotnej núdzi. A pokiaľ si dobre pamätám, vláda ohlásila ešte minulú jeseň veľkú rómsku reformu a tak mala ambíciu robiť výrazné škrty aj v sociálnom systéme. Onedlho to bude rok od ohlásenej reformy, ktorá je naďalej mŕtva a nikto o nej nevie a premiér vyhlasuje, že náš sociálny systém neumožňuje žiadne škrty.

Ja si myslím, že náš sociálny systém pri určitých skupinách obyvateľstva naopak umožňuje výrazné škrty. Vďaka sprísneniu podmienok by aj mnohé sociálne dávky boli viazané na plnenie úloh a nejakú formu zásluhovosti. Ale na to vláda zrejme nemá odvahu. Radšej bude strašiť matky a brániť im pracovať. Ale napokon veď páni Burian a Richter asi vedia čo robia. teda dúfam...Lebo potom nám tu ostane niečo podobné ako boli Tomanovej legendárne sociálne podniky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?