Vláda (tradične) našla ďalších vinníkov

Autor: Tomáš Bosák | 1.7.2013 o 16:47 | (upravené 8.7.2013 o 15:37) Karma článku: 30,97 | Prečítané:  2905x

Začiatkom roka premiér počas oficiálnej návštevy Rakúska tvrdil, že druhá polovica roka 2013 bude znamenať pre Slovensko a Európu zmenu k lepšiemu. Pridal sa Richter, Kažimír a celá vláda svorne opakovala Ficove slová.

Rok 2013 sa preklenul do svojej druhej polovice a Ficove optimistické ružové okuliare zrejme ostali niekde zahodené. Európa rieši naďalej akútny problém zamestnanosti a recesiu. Žiadne zlepšenie, žiadny hospodársky rast (pardon, nachádzame sa nejaké desatinky nad nulou) a žiadny nárast zamestnanosti. Naopak.

Ficova vláda má šťastie v nešťastí. Má smolu, že vládne počas hospodárskej a finančnej krízy, no na druhej strane môže svoje prešľapy skrývať za krízu. Už tradičným znakom Ficovej rétoriky sa stalo hľadanie vinníka, kto môže za súčasný stav. Vláda neustále opakuje problém nezamestnanosti. Richter organizuje tlačovky, keď počet nezamestnaných klesne o akúkoľvek desatinu, či stotinu percenta (podobne by zrejme postupoval každý minister práce, sociálnych vecí a rodiny), Fico bojuje o európske peniaze, lebo naša kasa je prázdna. Napriek tomu si Fico najskôr začiatkom roka strelil vlastný gól, keď zvýšil dane právnickým osobám a teraz hľadá vo futbalovej terminológii lepšieho brankára. Napriek zvýšeným daniam, je pokladnica rovnako prázdna a dlh narastá. A podnikateľské prostredie samozrejme stagnuje.

Keď už premiér cíti, že ľuďom nestačí predhadzovať ako hlavného vinníka krízu, vyťahuje iných vinníkov. Sú to obce a mestá, ktoré vraj dostatočne nešetria a tak je potrebné ich vytrestať a vziať im časť podielových daní. Sú to Rómovia, ktorí tvoria najväčšiu časť nezamestnaných. Hoci je to práve táto vláda, ktorá už rok sľubuje prísnejšiu sociálnu politiku a tú veľkú rómsku reformu, o ktorej sa toľko hovorí, ale nikto ju ešte nevidel. A napokon sme to my všetci. Aj my všetci sme vinníkmi podľa súčasnej vlády, lebo vraj dostatočne nenakupujeme.

Ale prečo nie je vinníkom štát, ktorý pri výstavbe diaľníc preferuje Váhostav, hoci má drahšie ponuky ako ostatné konzorciá, prečo nie je vinníkom štát, ktorí dovolí rozkrádať vlastný majetok patriaci pod vojenskú spravodajskú službu, prečo nie je vinníkom štát, ktorí podporuje zahraničných investorov miliónmi eur a časť z nich potom zdúchne zo Slovenska a štát musí sanovať zamestnancov, ktorí ostali bez peňazí na ulici? Ale slovneskí investori sa pomoci nedočkajú. A prečo nie je vinníkom štát, ktorí má peniaze v podobe eurofondov pred nosom, ale nevie pripraviť projekty a čerpať ich?

Takže som zvedavý, ktorý mesiac v druhej polovici roka 2013 to pán Fico myslel, že sa dočkáme zlepšenia. Verím, že si na svoje slová spomenie pri hľadaní ďalšieho verejného nepriateľa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?