Hlavou proti múru...typický znak súčasnej vlády

Autor: Tomáš Bosák | 22.6.2013 o 11:55 | (upravené 22.6.2013 o 12:23) Karma článku: 22,56 | Prečítané:  1186x

Zvolenie si vlastného generálneho prokurátora je pre konsolidovanie moci v rukách SMERu-SD len čerešničkou na torte, len malým dielikom vo veľkej skladačke.

Po ovládnutí ministerstiev, úradov, teraz aj generálnej prokuratúry sa oči a chápadlá premiéra a jeho strany sústreďujú aj nižšie, na samosprávy a základné práva nás občanov.

Prvý problém reforma ESO. Reforma ESO síce môže byť prelomová z hľadiska úspor a zjednodušenia štátnej správy, ale čo je hlavným cieľom Kaliňákovej reformy? Možno je trúfalé povedať, ale občania sú len sekundárnym cieľom. Primárnym je ovládnutie samosprávy štátom. Vznikne postupne 72 okresných úradov, na ktorých čelo sa dostanú ľudia menovaní priamo vládou. Jednoznačne ide o krok späť, lebo okresné úrady budú politické orgány, ktoré budú predĺženou rukou vlády. Niečo podobné sme sme tu už mali v rokoch minulých. Takže vláda vychádza pri reforme ESO v ústrety občanom, ale aj samej sebe. A to je hlavný cieľ.

Druhý problém. Návrh novely zákona týkajúcej sa významných investícií. Ide o významný zásah vlády Roberta Fica do základných práv občanov. Áno pri významných investíciách má často štát problém s vykúpením pozemkov, lebo sa nájdu špekulanti, ktorí tlačia ceny nahor. Ale súčasná novela zákona zdrvujúco ničí akúkoľvek snahu o odpor, či zjednávanie ceny so štátom. Stačí ak pôjde o investíciu cca 100 miliónov eur a vytvorenie 300 pracovných miest a občan, či obce si nepomôžu. Jednoducho vláda rozhodne a pozemok prejde zo dňa na deň do rúk štátu. Pozor!!! Rozhodne vláda, nie parlament. A pozor!!! Nejedná sa len o pozemky špekulantov, môže ísť o obecné, či mestské pozemky. Vláda bude mať jednoducho absolútnu moc. Aj vyvlastňovanie a kolektivizáciu sme tu už raz mali.

Fico ide evidentne hlavou proti múru, napriek tomu že je právnik. Už počas svojej prvej vlády prijal zákon o vyvlastňovaní pozemkov kvôli stave diaľníc. Výsledok? Ústavný zákon to označil za protiústavné. Napriek tomu teraz Fico ešte viac pritvrdil a vyvlastňovať sa bude nielen kvôli diaľniciam. Je to ako so zdravotnými poisťovňami. Zákaz vyplácať si zisk pre súkromné zdravotné poisťovne nás teraz stojí arbitráže a milióny na právnikov. Napriek tomu Fico ešte pritvrdí a ide vyvlastňovať súkromné zdravotné poisťovne a zaviesť iba jednu štátnu zdravotnú poisťovňu. Čo k tomu dodať. Jednoducho aj baran ide hlavou proti múru. Prekvapuje ma, že to robí premiér, ktorý je právnikom a napriek tomu právne prehráva na celej čiare.

Ale ako sa hovorí, "chybička se vloudila". Len čo nás tie chybičky stoja že pán premiér...? Už by bolo dobré odložiť príručku marxizmu a leninizmu a začať rozmýšľať adekvátne k 21. storočiu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?