Čaplovič si žije vo svojom svete

Autor: Tomáš Bosák | 11.6.2013 o 18:04 | (upravené 11.6.2013 o 18:29) Karma článku: 14,50 | Prečítané:  1439x

Čaplovičovo chápanie školstva patrí o niekoľko rokov dozadu a neprináleží roku 2013. Minister školstva je ale presvedčený, že jeho reforma školstva je tá správna, hoci už najbližší minister ju opäť vymaže z dejín a privedie na svet svoj výplod.

Tak je to v školstve vždy. Každý minister prichádza s prevratnými novinkami, o ktorých si myslí, že budú prelomové. Čaplovičov rezort nie je výnimkou. Predošlá reforma Mikolaja z SNS vydržala päť rokov. A to aj napriek tomu, že bola prijatá počas prvej Ficovej vlády. Ale je predsa potrebné vykázať nejakú činnosť a tak sa Čaplovič zahryzol do novej reformy.

Učitelia si môžu pripraviť tony papiera, zadovážiť nové tonery do tlačiarní, oprášiť klávesnice, dokúpiť perá a hor sa na papierovanie. Niekedy je ťažké rozpoznať učiteľa od administratívneho pracovníka. Ale nebude to len o papierovaní. Kým predošlá reforma školstva, resp. posledné reformy v školstve kládli dôraz na cudzie jazyky a namiesto výtvarnej výchovy, či hudobnej výchovy sa preferovala informatika, Čaplovič urobil otočku naspäť. Tento náš pán minister si postavil hlavu a cudzie jazyky zamietol do úzadia a vytiahol na svetlo sveta svoju obľúbenú matematiku. Tú matematiku, ktorú väčšina žiakov tak neznáša a je pre nich nočná mora. Nič proti matematike ako takej, ale pre väčšinu detí bude v budúcnosti viac potrebný anglický, či nemecký jazyk ako vedieť zložité rovnice alebo si pamätať archimedov zákon z fyziky. Nehovoriac o tom, že do budúcnosti im viac dá informatika ako výtvarná, či hudobná výchova. Lebo to je alfa a omega dnešného pracovného trhu. Počítačová gramatika a cudzie jazyky.

To, že máme viac právnikov a ekonómov ako remeselníkov je už iná téma. Je to problém zamerania stredného a vysokého školstva. Čaplovič ide šikanovať deti na základnej škole a upúšťa od svetového trendu. Len ťažko si predstaviť, že matematika na úkor cudzích jazykov je svetovým trendom. To možno tak za socializmu.

Čo je ale najhoršie, SMER sa správa pažravo aj v oblasti školstva. Svoj monopol moci presadzuje aj tam, kde politika nemá čo robiť. Berie školám právo rozhodovať slobodnejšie, teda presne to, čo im dala predošlá reforma, hoci aj tá mala svoje chyby. Hoci minister tvrdí, že ešte o ničom nie je rozhodnuté, on to už vo svojej hlave má dávno rozhodnuté. Čaplovič sa proste vybral úplne opačným smerom. Tak ako autisti majú svoj svet, aj náš pán minister má svoj svet. Je potrebné Čaploviča čo najskôr zobudiť, lebo na jeho slepú vieru vo vlastné schopnosti doplatia najmä naše deti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?