Ficova vláda sa opíja mocou a nestíha vytriezvieť

Autor: Tomáš Bosák | 1.6.2013 o 12:31 | (upravené 7.6.2013 o 17:42) Karma článku: 29,86 | Prečítané:  1423x

Táto vláda sa snaží pichnúť absolútne do všetkého. Opíjanie mocou je po vyše roku tak silné, že pán Fico a jeho spoluvládcovia už pchajú nos aj tam, kde by ho naopak vláda pchať mala čo najmenej.

Je typické pre každú vládu, že prvý rok vlády slúži na ovládnutie pozícií v štáte. Žiadna apolitickosť, žiadna nezávislosť úradov. Ficova vláda išla pekne od podlahy a vyčistila absolútne všetko. Je potrebné doriešiť už len generálnu prokuratúru a Najvyšší kontrolný úrad. SMER sa tak výrazne opíja mocou, že už nestíha ani vytriezvieť. Presne to je zradné pri vláde jednej strany. Nadobudne pocit, že každý krok je správny a nepodlieha žiadnej kontrole. Najmä ak kontrolné mechanizmy obsadia opäť len prívrženci vládnej strany.

Teraz upriamuje Fico svoj zrak nižšie. Opozíciu vyradil a teraz prichádza čas aj na nás občanov. Kým pred desaťročím bola snaha na Slovensku čo najviac decentralizovať moc, nájdu sa ľudia v SMERe, ktorí sú takí chrapúni, že sa vracajú o niekoľko desaťročí naspäť a ide sa kruto centralizovať. Tri kraje sme tu už mali. Ak Fico tvrdí, že ľudia sa nevžili so súčasným modelom, ja tvrdím, že na to je potrebný čas a nie pár rokov niečo vyskúšať a potom opäť všetko meniť. Tri kraje prinesú väčšie zásahy štátu do fungovania regiónov a tým pádom aj viac politiky tam, kde je potrebný zdravý sedliacky rozum a nie príslušnosť k politickej strane.

A zmena infozákona? No to je útok na nás všetkých. Pracujem v štátnej správe a je pravda, že niekedy je infozákon zneužívaný za účelom zbierania informácií len tak z nudy, či pri písaní prác v škole. Ale je to princíp modernej demokracie. Štátna správa je tu pre ľudí a tí sa majú právo pýtať. A štát má povinnosť odpovedať. Ak Fico hovorí o odvahe vstúpiť do boja a zmeniť infozákon, ja tvrdím, že to nie je odvaha, ale hlúposť a tlak zhora. Či dokonca je to schizofrénia tejto vlády. Kaliňák mesiace hovorí o potrebe zmeniť verejné obstarávanie, pritvrdiť a vyčistiť korupciu a na druhej strane Fico sprísni infozákon a zabráni tak občanom pýtať sa. Mecenáši SMERu musia mať opäť radosť.

SMER začína svoju moc nebezpečne ako mor šíriť do rozhodovania v regiónoch, snaží sa obmedziť prístup občanov k slobodným informáciám o fungovaní štátnej správy. Ale čo čakať od strany, ktorá zablokuje parlamentný výbr, aby nemohol hovoriť o tunelovaní vojenského spravodajstva, čo čakať od strany, ktorá zablokuje parlamentný výbor, aby nemohol hovoriť o miliónoch, ktoré musíme pre aroganciu nášho premiéra vyplatiť akcionárovi Unionu.

Nech sa pán Fico vyberie do Tesca a spýta sa, prečo ide prepúštať. Tam mu odpovedia, že táto vláda niečo robí aj zle. Problém ale je, že pán premiér sa neobzerá za seba, ide, valcuje bez ohľadu na škody. Veď napokon, prezidentské kreslo ho už čaká a za svoje niektoré hlúpe kroky už zodpovednosť niesť nebude.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Polis: SNS po kríze výrazne stratila

SNS by získala menej percent, než bol jej volebný výsledok v roku 2016. Politológ za tým vidí správanie jej predsedu Andreja Danka.

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka. Mal byť hotový, bude meškať roky

Úsek plánujú dokončiť až v roku 2021.


Už ste čítali?