Medový motúz od Smeru

Autor: Tomáš Bosák | 7.4.2013 o 8:35 | (upravené 7.4.2013 o 8:58) Karma článku: 25,17 | Prečítané:  1515x

SMER sa tak zamotal pri voľbe generálneho prokurátora, že bez zmeny zákona sa nikam nepohne. A tak sa Fico opäť snaží predviesť štátnicke divadielko a snaží sa dohodnúť s opozíciou. Hoci pravda je úplne iná.

Fico opäť vytasil svoj okrúhly stôl s opozíciou. Zasa zaujal post štátnika, ktorý sa snaží najdôležitejšie zmeny v krajine konzultovať s opozíciou. No v skutočnosti SMER nepríjma iné návrhy a ide si vlastnou cestou, bez ohľadu na obete. Hoci sa SMER snaží presvedčiť verejnosť, že zmeny v zákonníku práce, pri dohodároch prijal po súhlasnom stanovisku s dotknutými skupinami ako sú zamestnávatelia, živnostníci, pravda je taká, že čo iné mali spomínané skupiny robiť. Ak by nepristúpili na kompromis, dopady by boli ešte tvrdšie. Tak to v SMERe ponímajú dohody, sú opojení momentálne vlastnou nedotknuteľnosťou a nepotrebujú žiadnu pomoc od nikoho a už vôbec nie od opozície.

Fico opäť ponúka opozícii možnosť rokovať, hoci dopredu vie, čo chce. Pri voľbe generálneho prokurátora to SMER tak pohnojil, že momentálne nie je schopný ani sám pristúpiť k voľbe nového generálneho prokurátora. Nekonečné námietky od Čentéša (ako jeho posledná možnosť) a od partajníka SMERu, od prezidenta Gašparoviča úplne paralyzovali ústavný súd. Ostala jediná sudkyňa, ktorá vraj podľa Gašparovič a Čentéša nie je zaujatá a tá sama rozhodnúť nemôže. SMER sa tak sám vystavil do patovej situácie. Buď tento pat Ficovi vyhovuje a generálneho prokurátora nepotrebuje, lebo ani nenašiel človeka, ktorý by bol tak sprostý a dal sa na to nahovoriť alebo jednoducho SMER pohnojil svoj vlastný plán a teraz sa zamotal. Meniť zákon. To je jediná možnosť a to chce SMER spolu s opozíciou. Opozícia sama nevie, čo momentálne robiť. Kým SAS a MOST-Híd odmietajú rokovať, KDH sa snaží zachovať tradične štátnicky (cítia možnosť ukázať sa) a rokovať určite pôjde, ak to bude v oficiálnej rovine.

A čo sa týka voľby šéfa Najvyššieho kontrolného úradu, Fico vedome blokoval voľby a teraz už núka vlastných kandidátov. Kandidátov, ktorí síce nie sú priamo spojený so SMERom, ale ani by mu nijako výrazne neuškodili. Ani Mitrík, ani Mach, ani Angyal.

Medový motúz od SMERu čaká, či sa niekto na neho nalepí. Ak opozícia odmietne rokovať, Fico ju rozvláči po médiách, ako kašle na problémy štátu a prispieva k jeho nefunkčnosti. Ak opozícia bude rokovať a nebude súhlasiť s kandidátmi na šéfa NKÚ, SMER aj tak jeho zvolenie nedovolí a opäť si nájde výhovorky vo forme, že opozícia je rozhádaná. Takže SMER si pripravil vlastný plán, ktorý môže a bude mať len jedného víťaza a to bude premiér a jeho ideologicky jednotná strana. Krátke intermezzo od SMERu a táto krajina bude naďalej bez šéfa NKÚ a aj bez generálneho prokurátora. Také typické štátnicke od Fica.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?