Kto nám kradne úspory?

Autor: Tomáš Bosák | 1.4.2013 o 16:35 | (upravené 1.4.2013 o 17:03) Karma článku: 11,69 | Prečítané:  156x

Ešte pred pár mesiacmi by som pri podobnej správe v televíznych novinách len krútil hlavou nad hlúposťou daného človeka, no po udalostiach z predošlých dní si ale dávam otázku. Kde sú moje, naše peniaze=úspory v bezpečí?

Prakticky každý mesiac sa vyskytne vo večerných správach informácia, že okradli starého človeka, ktorý mal pri sebe alebo u seba doma niekoľko tisíc eur v hotovosti. Poviem si, hlúposť starých ľudí alebo jednoducho zvyk, neveria bankám. A tak stále u nich prevláda pančuchový systém odkladania peňazí. No udalosti posledných týždňov ukázali, že čoskoro sa asi všetci vrátime k pančuchovému systému ochrany našich úspor.

Cyprus. Daňový raj pre ruských podnikateľov, ale aj pre schránkové firmy z Európskej únie a aj zo Slovenska. Európa dala Cypru jasne najavo, alebo nájdete časť peňazí alebo sa rozlúčime. A tak došlo k niečomu nevídanému v dnešnom svete, k zdaneniu vkladov súkromných osôb v bankách. Áno, jedná sa len o vklady nad 100 000 eur, ale kde skončí toto európske klamstvo? Klamstvo európskych politikov? Pri Grécku, Írsku, Portugalsku stačili škrty v štátnej správe, v dôchodkoch, v predaji štátneho majetku, no Cyprus ukázal, že kríza sa šíri ako mor a svätými už niesú ani úspory ľudí v bankách. teraz boli zdanené vklady nad 100 000 eur, no o pol roka môže padnúť Taliansko a budú sa zdaňovať vklady možno nad 10 000 tisíc eur?

Chvalabohu, Slovenska sa kríza síce dotýka, ale zatiaľ môžeme byť viac menej v kľude. Ale dokedy, to vedia iba hviezdy. Lenže čo má robiť bežný občan tejto krajiny, ktorý má na účte nasporených pár stoviek alebo tisícok eur, ak sleduje situáciu na Cypre a v Európe? Investovať pár stoviek eur nemá kde, nechať ich v banke? A jedného pekného dňa mu vyplatia možno 80 alebo 60 % percent vkladu, lebo štát bude potrebovať na záchranu aj naše peniaze? Potom už ostáva vrátiť sa len k tej pančuchovej metóde ukladania peňazí, len potom sa veľmi rýchlo možno aj my objavíme vo večerných správach.

Koho viniť, lebo vinníka predsa je potrebné nájsť. No hlavne Európu samotnú, nie nejaké americké banky. Ťažko vybudovaný európsky systém po druhej svetovej vojne sa teraz rúca ako domček z karát. A to len preto, že európski politici si už desaťročia žijú na dlh a vyhovuje im to. Takže sú to len a len politici, ktorí priviedli Európsku úniu na pokraj krachu. Tí politici, ktorí teraz v záujme ochrany spoločnej meny, siahajú už aj na úspory ľudí v bankách.

Lenže a bohužiaľ zároveň, zatiaľ neprišiel nikto s lepším riešením ako je Európska únia a jej euro. A tak v dnešnej dobe budú prichádzať už len zlé a horšie rozhodnutia. Ale napriek tomu budeme v správach vidieť zradné úsmevy politikov a ich sebaisté vyhlásenia, že kríza je na konci a problémy sú zažehnané. A my budeme naďalej pracovať za trápne mzdy, nakupovať drahšie potraviny a tankovať predražený benzín. Eešte že tá Európa dýcha sociálne...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Polis: SNS po kríze výrazne stratila

SNS by získala menej percent, než bol jej volebný výsledok v roku 2016. Politológ za tým vidí správanie jej predsedu Andreja Danka.

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka. Mal byť hotový, bude meškať roky

Úsek plánujú dokončiť až v roku 2021.


Už ste čítali?