Katolícky svet sa otvára, na Slovensku ticho a cenzúra

Autor: Tomáš Bosák | 14.3.2013 o 20:00 | (upravené 14.3.2013 o 20:19) Karma článku: 14,02 | Prečítané:  238x

Je zvláštne, že v čase, keď svet baží po otvorení sa katolíckej cirkvi, využívaní moderných technológií a prekonaní skostnateľnosti, u nás sa katolícka cirkev uzatvára do seba. A možno je to silné slovo, ale zavádza vo svojích radoch cenzúru.

Svojím spôsobom je kňaz akokeby zamestnancom svojho biskupa, trocha nadnesene povedané. A aj v štátnych, či súkromných firmách, by zamestnanci nemali prepierať vnútorné záležitosti svojho zamestnávateľa v médiách. Z tohto pohľadu by bolo nariadenie slovenských biskupov o zákaze komunikácie s médiami pre kňazov normálne. Lenže kňazi a cirkev samotná je tu pre ľudí a nie pre seba. Je to organizácia, ktorú tvoria ľudia, nielen kňazi, ale aj laici a veriaci.

Ako je vnímaná katolícka cirkev u nás? Každá kauza v médiách, či Sokolove peňažné toky, Bezákovo odvolanie, vyvoláva trenie medzi ľuďmi. A tieto situácie si žiadajú vysvetlenie. No biskupi u nás odmietajú čokoľvek vysvetľovať. Stále potom vyvolávajú pocit, že niečo skrývajú A teraz tomu nasadili čerešničku na tortu. Aby si každý kňaz pýtal povolenie, keď má povedať svoj názor v médiách. Potom musia byť biskupi tak neobľúbení medzi svojimi podriadenými? Alebo sa boja, že si niekto otvorí ústa a povie, čo si myslí?

Samotný Vatikán vyzýva svojich klerikov, aby využívali internet na šírenie viery. Veď sociálne siete sú vhodným prostriedkom na komunikáciu aj pre katolícku cirkev. No katolícka cirtkev na Slovensku namiesto svetového trendu prichádza s úplne opačným postojom. A tak si všetci kňazi musia dobre porozmýšľať, čo napíšu do blogu, či na svoje konto na sociálnej sieti. Lebo potom môžu dopadnúť nejako podobne ako Bezák. Vyštvaný a odsunutý na vedľajšiu koľaj. Často sa spomína, že predošlý pápež bol konzervatívny, tento bude rovnako. No svet by sa mal prísť pozrieť na Slovensko a videl by, čo sú to konzervatívni biskupi. Tí u nás bohužiaľ spia spánkom šípkovej ruženky a zaspali pár desiatok rokov. Na škodu všetkých členov katolíckej cirkvi. Ale našťastie tí neveria v Boha kvôli svojim biskupom, ale kvôli sebe. A to by si mali uvedomiť aj naši biskupi a otvoriť oči.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?