Snaha legalizovať segregované rómske osady

Autor: Tomáš Bosák | 2.2.2013 o 16:31 | (upravené 2.2.2013 o 16:53) Karma článku: 12,28 | Prečítané:  220x

Z vyjadrenia pána Tanka, predsedu Strany rómskej únie Slovenska, je to jediný konkrétny bod v jeho pripravovanej regorme pre Rómov. Je to ten istý pán, ktorý sa pred niekoľkými týždňami vyhrážal rabovaním Rómov, ak vláda spustí svoju rómsku reformu a neponechá Rómom sociálne istoty.

Áno, iniciatíva na zmenu by mala prísť aj od samotných Rómov, oni najlepšie poznajú vlastné problémy. Ale nemôže ísť o projekt, ktorý bude len brať a nič nedá. Strana rómskej únie Slovenska predložila vlastný plán pod názvom Inovatívny model rozvoja komunity. Tento plán má riešiť rozvoj rómskej komunity vo všetkých oblastiach, v hospodárskej, sociálnej, vzdelanostnej, kultúrnej atď, vo vybratej komunite, kde žije majoritná časť obyvateľstva spolu s rómskou. No najviac ma zaujala posledná časť vyhadrenia pána Tanka, ktorá končila slovami :"čím sa vytvorí priestor pre legislatívnu platformu legalizácie segregovaných rómskych osád."

Ak sa má urobiť naozaj poriadok a pozdvihnúť úroveň rómskej komunity, tak musí prestať vznik ďalších nelegálnych osád na súkromných majetkoch. Nie je možné sa predsa rozložiť na súkromnom pozemku a v mene nejakej reformy žiadať legalizáciu niečoho zvráteného, nelegálneho. Mne tiež nikto zadarmo nedá bývanie, tak ako keď nebudem platiť za byt, nikto mi zadarmo nedá náhradné bývanie. Len tak pre zaujímavosť uvediem, že Európske centrum pre práva Rómov v Budapešti sa rozhoduje, či zažaluje mesto Prešov, lebo vysťahovalo na ulicu neplatičov, v tomto prípade Rómov a nedalo im žiadne náhradné ubytovanie. Lebo jednoducho náhradné ubytovanie nemajú.

Problémom celého Tankovho modelu je, že sa len odvoláva na ústavu, na dokumenty, ľudské práva, práva Európskej únie, ale stále len práva a práva. Reforma predsa nemôže byť jednostranným aktom, kde sa len nastaví ruka. Musia byť v nej zahrnuté aj presne stanovené povinnosti. A práve tie si musia Rómovia osvojiť. Vyhlasovať predtým, že pôjdeme rabovať, ak nám siahnete na istoty a teraz prichádzať s nejakou reformou, ktorá nemá hlavu ani pätu je drzosť.

Hej zodpovednosť ležala na zemi niekoľko desaťročí a nikto problém Rómov neriešil, preto nám začína prerastať cez hlavu. Žiadne riešenia už nebudú dobré, budú len bolestivé, najmä pre samotných Rómov. Lebo prichádza doba, keď im skončí ich pohodlný život, resp. by im mal skončiť, no to majú v rukách len tí naši múdri volení fukcionári tam hore. Či budú mať dosť guráže niečo urobiť. Takže sa možno ani žiadnej zmeny nedočkáme, najmä keď bude treba poslušných voličov. Takých, čo volia za fúru dreva, či klobásu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?