Kto je dôležitejší? Urán alebo občania?

Autor: Tomáš Bosák | 1.2.2013 o 15:37 | (upravené 1.2.2013 o 15:57) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  94x

Na jednej strane samosprávy, občania, mimovládky a petícia, ktorú podpísalo okolo 113 tisíc ľudí a na druhej strane kanadská spoločnosť so záujmom ťažiť pri Košiciach urán. Ako hlavný arbiter by mal vystupovať štát a každá zodpovedná štátna moc by sa rozhodla v prospech svojich občanov. No také jednoduché to nebude, lebo niektorým dôležitým figúrkam sa v očiach lesknú doláriky.

Problém uránu pri Košiciach nie je nový, ťahá sa už niekoľko rokov. Snáď nikto normálny by nesúhlasil, aby sa v jeho blízkosti ťažil urán, ide predsa o nebezpečnú surovinu, tak ako pre človeka, tak aj pre životné prostredie. Je preto prirodzené, že voči kanadskej spoločnosti a jej plánom sa ohradilo množstvo ľudí, ale nejde len o okolie Košíc. No na počudovanie naša vláda v decembri minulého roka podpísala s kanadskou spoločnsťou akési memorandum. Možno bude vláda zľahčovať, že nejde o nič záväzné, no predsa nepodpíšem memorandum s niekým, s kým nemám o čom rokovať a nechcem s ním obchodovať. Ani len ministerstvo životného prostredia, teda aspoň tak sa tvári, nevedelo, že za jeho chrbtom podpísalo ministerstvo hospodárstva  spomínané memorandum.

Pre vládu a aj Slovensko môže ísť o lukratívny kšeft. Staneme sa sebestačnými v potrebách uránu, naše elektrárne budú zahojené, samosprávy dostanú pomastené do vrecka, niektorí predstavitelia štátu možno tiež, zamestná sa niekoľko stoviek ľudí a milióny eur budú prúdiť do štátneho rozpočtu. Navonok všetko super. Dokonca, ako to už v takých prípadoch býva, podľa investora sa nič neprihodí ani životnému prostrediu, ani nám. No keď možno o 30 rokov sa urán vyťaží a kanadská spoločnosť odíde s plnými vreckami zo Slovenska, čo bude potom? Naozaj to nebude mať dopad na celé okolie Košíc? Na vodu, prírodu a zdravie ľudí. To nám už potom nikto nezaplatí. 

Takže vzťahy kanadskej spoločnosti a nášho ministerstva hospodárstava sa práve dostali zo stavu dvorenia do stavu zásnub. Treba len dúfať, že nenastane aj zväzok manželstva. Lebo nie každá investícia zo zahraničia musí byť dobrá a prospešná. Aspoň má vláda skvelú možnosť rozhodnúť v prospech občanov, svojich voličov. Buď bude rozhodovať verejné blaho alebo kufrík plný peňazí...Mám obavy. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?