Keď nemocnica nevie za čo platí

Autor: Tomáš Bosák | 20.1.2013 o 19:22 | (upravené 20.1.2013 o 19:39) Karma článku: 19,12 | Prečítané:  684x

Žilinská nemocnica zaplatila firme kotolníka 10 000 eur za posudok napísaný na 7 stranách. No Prešovská nemocnica vyhadzuje tisíce eur a ani nevie, za čo platí. 

Už na konci roka 2011 novinári upozorňovali na pochybnú zmluvu, ktorú uzavrela Prešovská nemocnica ešte v roku 2005. Takmer 400 000 eur mesačne platí za dodávku energií, ale aj za modernizáciu a opravu. Lenže o aké modernizácie a opravy ide, nevie nikto. Nemocnica si zmluvou na seba uplietla bič. No ani po roku vyšetrovania polícia nikoho neobvinila a zrejme ani nikoho neobviní. Lebo právne je zrejme všetko v poriadku, no pozadie je typicky tajomné.

Spoločnosť vznikla v deň podpisu zmluvy, čiže žiadna na trhu úspešná a otestovaná spoločnosť. Riaditeľ nemocnice musel byť prorokom, aby si vedel vybrať práve spoločnosť, ktorá možno vznikla len pár minút pred podpisom zmluvy. A ako to v podobných prípadoch býva, zmluva bola upravená už 18 dní po podpise prvým dodatkom, ktorých nakoniec bolo až 13. A výsledok? Cena pre nemocnicu sa samozrejme zvýšila a úlohy spoločnosti znížili. No a zmluva má trvať 15 rokov a tiež samozrejme je nevypovedateľná. Prečo? Lebo Prešovská nemocnica by aj tak musela platiť všetky poplatky.

Takže čo si potom myslieť o tom, že nemocnice nemajú peniaze? Dlhujú na energiách, dlhujú Sociálnej poisťovni a štát ich často chráni pred exekúciami. Napriek tomu si riaditelia nemocníc dokážu rozhadzovať štátne, teda naše peniaze podľa svojvôle. Stačí, keď dobrý kamarát riaditeľa nemocnice si založí spoločnosť a o peniaze má postarané, na pekných pár rokov. A štát len ďalej môže oddlžovať nemocnice, ktoré ďalej budú produkovať dlhy. Zdravotníctvo na slovenský spôsob.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?