Už sa prestaňte vŕtať v rozdelení Československa.

Autor: Tomáš Bosák | 29.12.2012 o 15:20 | (upravené 29.12.2012 o 15:39) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  120x

Začiatok novéro roka sa blíži a opäť tie isté články bilancujúce minulý rok. A okrem toho teraz oslávime, či poniektorí posmútia, že tu máme už 20 rokov tú našu mladú, bohatú a spravodlivú republiku. Novinári si opäť zgustnú nad štatistikami, či za spoločným štátom s Čechmi smútime alebo sme radi, kde sme. Je to vôbec potrebné vŕtať sa v minulosti?

Fakt je ten, že sme dve republiky a nech je nostalgia aká je, ani jeden národ by sa už do spoločného štátu nevrátil. Druhá vec je tá, že v podstate sa občanov nikto na nič nepýtal a Mečiar s Klausom si pri kávičke, či nejakom poháriku dobrého vína rozdelili republiku a majetky. Na jednej strane sme vzorom pokojnej cesty rozdelenia, no na strane druhej aj vzorom, že nielen politici by mali rozhodovať o vzniku, či zániku štátov.

A kto je na tom lepšie? Česi alebo my? Tiež existuje nespočetne veľa článkov, porovnaní, ale čo je pravda? Záleží predsa čo porovnávame, či politiku, hospodárstvo, šport, súdy, životnú úroveň. Klaus sa minule vyjadril, že rozdelením získali Slováci, lebo im neuveriteľne zrástol HDP na jedného obyvateľa. No zabudol podotknúť, že hospodárska sila bola koncentrovaná najmä v Čechách a po rozdelení sme si sami rozkradli aj to málo, čo sme mali. Takže v konečnom dôsledku síce máme väčší rast ako Česi, ale stále sa len dostávame na ich úroveň. V NATO a EÚ sme obaja, my už máme aj euro, len ťažko povedať, či je to výhra v dnešnej dobe alebo prehra.

Ale predsa sme v niektorých oblastiach narovnako. Justícia stojí za to mäkké pod nohami, politiká kultúra rovnako, korupcia kvitne ako kvety na lúke. No Česi už aspoň majú svojho baránka Ratha, my na podobného baránka stále len čakáme, lebo naši politici držia spolu ako svätoplukové prúty.

Asi je zbytočné vyplakávať a veď aj načo, onedlho tu budeme mať generácie, ktoré si na spoločný štát, či socializmus ani nespomenú. A ruku na srdce, nevyplakávajú ti starší skôr za socializmom ako za spoločným štátom? Lebo predsa s tým sa im spoločný štát spája. Mlieko za korunu, chlieb za korunu a podobné spomienky...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?