Nie je už čas na odluku cirkvi od štátu?

Autor: Tomáš Bosák | 22.12.2012 o 19:58 | (upravené 22.12.2012 o 20:42) Karma článku: 16,09 | Prečítané:  223x

Verejnosť chce poznať pozadie kauzy Bezák, či financovanie trnavskej arcidiecézy počas úradovania Sokola. No katolícka cirkev je totalitná organizácia, hierarchicky usporiadaná, kde existuje len pokora a nepodlieha tlaku médií. Drží sa svojich spôsobov, ktoré majú desiatky, až stovky rokov. Snaží sa správať ako štát v štáte, no pritom sa nechá vyplácať štátom. Nie je čas ukončiť už spojenie štát a cirkev a upokojiť tak aj verejnosť?

Jedna vec je zvláštna. V kauze Bezák sa poukazuje na veci ako je prílišný liberalizmus, účasť na svetských podujatiach (Pohoda), návštevy na kúpaliskách, v telocvični, no v skutočnosti ide len o peniaze. Bezák pichol do osieho hniezda a slovo peniaze je príliš magické aj v samotnej cirkvi. No je smiešne, ak sa uvádzajú dôvody, ako je príliš svetský až liberálny postoj Bezáka. Veľa katolíckych kňazov sa vo farnostiach správa podobne. Výlety, stretnutia s mladými a práve tak si získavajú priazeň mladých a otvárajú cirkev aj pre neveriacich. No u Bezáka bolo práve toto vykričané. Rozdiel je v tom, že vo farnostiach sa netočia veľké peniaze, kým na biskupskom úrade áno.

No katolícka cirkev by nemala reagovať odmietavým spôsobom na tlaky verejnosti. Ak si ľudia žiadajú vysvetlenie v kauze Bezák, či Sokol, mali by ju aj dostať. Katolícka cirkev, ale aj iné cirkvi sú platené štátom. A tieto peniaze pochádzajú z peňaženiek nielen veriacich, ale aj ateistov. Preto je na mieste, aby sa ľudia dožadovali vysvetlenia, čo sa deje s ich peniazmi.

V Čechách sú ochotní vrátiť majetky cirkvi a tá bude o pár rokov už schopná financovať sa sama. Podobný krok by bol možný aj na Slovensku. Katolícka cirkev je financovaná z veľkej časti aj tak zo svojich milodarov, plus vlastní veľké majetky. Ak by nastala odluka cirkvi od štátu, na jednej strane by všetky kauzy boli len vnútornou záležitosťou organizácie, ktorej členmi sú len ľudia, ktorí sa rozhodli slobodne byť jej súčasťou. A na druhej strane by napríklad ateisti nemohli nadávať na kauzy vo vnútri cirkvi, lebo by sa ich to už netýkalo.

Aj firma, ktorá poberá dotácie zo štátu, musí viesť svoje účtovníctvo a podávať daňové priznanie. Tak aj cirkev by mala vedieť pomenovať svoje finančné toky. Nikto predsa nežiada o zmenu jej vieroučných otázok, ide len o peniaze a peniaze. Tie sú vždy bodom sváru. Na Slovensku sa ale slovné spojenie "odluka cirkvi od štátu" pokladá za niečo proticirkevné, no Slovensko už dávno nie je katolíckou krajinou, to len na papieri už. A mali by to pochopiť už aj naši páni biskupovia, lebo mnohí kňazi to už chápu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?