Ako umlčať Bezáka?

Autor: Tomáš Bosák | 16.12.2012 o 17:15 | (upravené 16.12.2012 o 17:34) Karma článku: 16,07 | Prečítané:  385x

To je zrejme najhorúcejšia otázka medzi slovenskými biskupmi. Médiá sú zaplavené Bezákovými vyjadreniami a tie nikoho nenechávajú chladnými. Idú Vianoce, veľký cirkevný sviatok a tá teraz bojuje sama medzi sebou. Vnútorný boj vyplával na povrch a vnútorný nepriateľ práve prehovoril. No pozor, tu nejde o cirkev ako takú, tu ide o predstaviteľov cirkci, ktorí si pomýlili chápanie svojho úradu.

Konferencia biskupov momentálne žiada ospravedlnenie Bezáka, nakoľko prehovoril a porušil tým cirkevné právo. Áno, úrad pápeža je neotrasiteľný a Bezák bude musieť byť opäť potrestaný. Ale prečo sú naši biskupi ticho a keď teda všetko nie je pravda, prečo nepovedia pravé dôvody? Tvrdiť, že oni nič a tak rozhodol Vatikán, je trocha príliš detinské. Vatikán by ani nepohol obrvou, ak by podnet na odvolanie Bezáka neprišiel zo Slovenska. Je to len schovávanie sa za maminu sukňu.

Odvolávať sa na anonymov? To myslia vážne? Jedna babka napíše a hneď sa uteká do Vatikánu. Potom by sa rovnako malo jednať s každým vysokým cirkevným predstaviteľom. Veď o bývalom biskupovi Sokolovi vychádzalo niekoľko článkov ročne, kde mnohé skutočnosti hraničili s trestným činom. Teraz sa zrazu koná na základe anonymov?

Nikto, kto je súčasťou cirkvi a má svoj zdravý sedliacky rozum, vie, že tu nie je kvôli kňazom a biskupom, oni sú len sprostredkovatelia. A sú to ľudia ako aj my ostatní, s rovnakými chybami. Bezák v rozhovoroch pre médiá krásne poukázal na to, že cirkev je uzatvoreným organizmom, ktorá sa bojí okolitého civilného života. A dávam si otázku, prečo sa bojí? Je to kvôli tomu, že tvárou v tvár okolitému svetu by bola prevalcovaná alebo to takto vyhovuje našim biskupom, ktorí si chránia svoj svet a svoje malé Slovensko?

V tomto prípade to nie je o Vatikáne, je to len o situácii na Slovensku. Veď aj pápež v liste biskupom napísal, aby sa postarali o Bezáka a držali s ním. No tí si to vysvetlili zrejme iným spôsobom, spôsobom, ktorým im vyhovoval. Slovo "postarali sa" pojali naozaj svojsky.

Je to zvláštna aféra, ktorá mohla cirkvi pomôcť, ak by katolícka cirkev bola ochotná diskutovať a posúvať sa dopredu. No prichádza pravý opak. Bezák práve spieva svoju labutiu pieseň a onedlho príde ďalší trest. No nikdy mu nemôžu zobrať jeho názor a ani nám ostatným. Božie mlyny melú pomaly, ale spravodlivo. A príde na všetkých.

Len čo teraz s tým Bezákom, že páni biskupi?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?