Začalo sa odškodňovanie finančnej skupiny?

Autor: Tomáš Bosák | 26.11.2012 o 16:08 | (upravené 26.11.2012 o 16:30) Karma článku: 16,30 | Prečítané:  163x

Na jednej strane vládny Smer bije finančnú skupinu Penta pripravovaným zoštátnením jej súkromnej zdravotnej poisťovne, no na druhej stranej jej mastí vrecká novým zákonom o liekovej politike. Väčšiu moc majú dostať do svojich rúk lekárne a kto stojí za najväčšou sieťou lekární na Slovensku? No predsa Penta.

Nech už je spis Gorila akokoľvek vymyslený, predsa tam je pravdivá aspoň jedna vec, ktorú ani nikto nespochybnil. Pochybný byt na Vazovovej ulici v Bratislave existoval a krásne celá kauza dokresľuje, ako sú finančné skupiny napojené na politiku. A politici sú priam závislí od finančných skupín a ich tučných bankových kont.

To, že sa v spise Gorila spomína aj stretnutie Fica s Haščákom, nie je náhoda. Takíto dvaja ľudia sa nikdy nestretnú len preto, aby si posedeli a porozprávali sa o počasí. Či už Smer podlieha tlaku tej či onej finančnej skupiny, Penta je významný hráč na trhu, najmä v oblasti zdravotníctva.

Aká je skutočná pravda okolo zoštátnení súkromných zdravotných poisťovní, najmä Dôvery, ktorá patrí Pente? Nepochybne táto snaha vlády finančnú skupinu neteší, najmä keď pohľad na cenu bude rozdielny ako na strane štátu, tak na strane Penty. No zároveň treba dodať, že stratou poisťovne Penta určite nebude trieť biedu. Jej vplyv v zdravotníctve bude aj tak enormný. Najnovšia zmena v liekovej politike má zrušiť vernostné systémy a zároveň umožní zľavy na doplatkoch na liekoch na recept. To bude samozrejme voda na mlyn tej skupine, ktorá bude vlastniť najväčšiu sieť lekární. To Penta má v rukách a tak bude môcť ako dominantný hráč na trhu vyjednať lacnejšie ceny s farmaceutickými spoločnosťami. To bude viesť k nárastu ziskov, lebo ako dominantný hráč bude môcť ponúknuť najlepšiu cenu. Najväčší odber na lieky je medzi dôchodcami a tí si teda obídu mesto, aby našli najnižšie ceny.

Čo za tým hľadať? Vláda tvrdí, že ceny liekov klesnú. No na liekoch nikdy nemôžeme ušetriť, je to jeden výnosný biznis, lebo lieky bude treba vždy, tak ako aj chlieb. Nepodľahla vláda len tlaku lobistických skupín alebo sa snaží s Pentou vyjednať lepšiu cenu za Dôveru? Alebo našla spôsob ako sa zalíškať Pente, aby prípad zoštátnenia Dôvery neposunula na Ústavný súd? Ja odpovede nepoznám , poznajú ich hádam, len tí, čo tak radi spolu pijú coca colu. A tá coca cola nás teda bude stáť sakra veľa...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Polis: SNS po kríze výrazne stratila

SNS by získala menej percent, než bol jej volebný výsledok v roku 2016. Politológ za tým vidí správanie jej predsedu Andreja Danka.

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka. Mal byť hotový, bude meškať roky

Úsek plánujú dokončiť až v roku 2021.


Už ste čítali?