Kto stojí za stranou Smer-SD?

Autor: Tomáš Bosák | 18.11.2012 o 13:18 | (upravené 18.11.2012 o 13:42) Karma článku: 14,93 | Prečítané:  276x

Sú to podnikatelia, finančné skupiny? Alebo niekto horší? Otázky bez odpovede. Nie hospodárstvo, ekonomika, nie euroval, ale justícia je hlavný kameň úrazu pre vládnu stranu. Pýtam sa prečo?

Áno, posledné dni sa veľa hovorí o justícii. Onedlho to prejde a v centre diania bude rozpočet. No justícia je hlavným problémom Smeru, bol pre pár rokmi, je teraz a bude naďalej. Keď premiér vyhlásil, že odvolávaním ministra spravodlivosti opozícia politizuje justíciu, v poriadku, opozícia vytĺka politický kapitál momentálne z justície. Ale to, čo sa deje v našom súdnictve, už bije do očí aj nám bežným občanom.

Vyše roka nemáme vymenovaného generálneho prokurátora, ktorý bol riadne zvolený parlamentom, len preto, že nevyhovuje vládnej strane. Prečo súdna rada existuje len ako ťažisko moci predsedu Najvyššieho súdu, prečo nie je zvolený podpredseda Najvyššieho súdu, prečo justíciu riadi len jeden človek. A nie je to ani minister spravodlivosti, ani predseda vlády. Každú výraznejšiu zmenu v súdnictve Smer zastaví alebo sa obráti na Ústavný súd, nehodlá diskutovať. Hoci tvrdí opak.

Smer tvrdí, že nemôže ovplyvňovať súdy, lebo nemožno politicky zasahovať do chodu justície. No práve Smer do nej zasiahol počas svojho prvého vládneho obdobia, keď z funkcie ministra spravodlivosti prešiel na post predsedu Najvyššieho súdu Harabin.

Treba si uvedomiť, že práve vďaka prieťahom súdov, či zlým rozhodnutiam, každý týždeň Slovensko vynaloží tisíce eur, ktorými musí odškodňovať ľudí, ktorí uspeli na Európskom súde pre ľudské práva. Naposledy to boli rómske ženy, teraz tzv. terorista Labsi, onedlho to bude Harabin. To sú konkrétne zlyhania konkrétnych ľudí, za ktoré my všetci musíme platiť.

Prečo, ak Smeru nevyhovujú predkladané zákony opozície, nepríde s vlastnými návrhmi zákonov. Áno, príde s kozmetickými úpravami, ale naďalej bude justícia len piesočkom, na ktorom sa hraje predseda vlády a jeho strana. Kto potom stojí za touto stranou, ak je verejný tlak na zmeny v justícii a Smer ich naďalej bude ignorovať? Prečo je ten kruh s názvom justícia tak pevne uzavretý a nedajbože do neho pichnúť ako do osieho hniezda? Veľa otázok a odpovede žiadne. Ale potom sa nečudujme, že čoskoro budeme poslední vo vymožiteľnosti práva nielen v Európe, ale aj na svete.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?