Piussi vs. Harabin. Boj Dávida s Goliášom

Autor: Tomáš Bosák | 16.11.2012 o 16:50 | (upravené 16.11.2012 o 17:16) Karma článku: 21,41 | Prečítané:  165x

Veľmi pozorne som si pozrel dokumentárny film od Zuzany Piussi Nemoc tretej moci a pozorne som si vypočul aj rozhovor s ňou v komerčnom rádiu. Priznám sa, že som zaskočený a zhrozený, že v krajine, ktorá je členom Európskej únie, máme tak prehnité a skorumpované súdnictvo, kde o nezávislosti justície nemožno ani len snívať. 

Film je zaujímavý v tom, že nejde o nejaký subjektívny pocit autora, ale jedná sa o výpovede ľudí, ktorý pracovali alebo pracujú v justícii. Bohužiaľ sudcovia u nás pracujú na princípe, buď hráš hru so svojimi nadriadenými alebo si odstavený na vedľajšiu koľaj. Tu sa nejedná o malých zlodejíkov, o drobné priestupky. Jedná sa o najväčšie prípady, vraždy, daňové úniky, podsvetie. Všetko je prepojené, od politikov, cez súdnictvo, až po veľkopodnikateľov. Práve sudcovia sú pánmi situácie a dobre si to uvedomujú, sú tí, ktorí ťahajú pákami. Vedia, že sa jedná o teplé, zabezpečené miestečka, kam sa sypú peniaze.

Niet najmenších pochybností, že dnešná justícia nemá medzi nami občanmi takmer žiadnu dôveryhodnosť, napokon aj posledný prieskum to potvrdil. Je zvláštne, že do filmu sa Zuzane Piussy podarilo nahovoriť aj samotného Harabina. Presne toho Harabina, ktorí teraz ťahá pákami, aby čo najviac znepríjemnil autorke život. Viac ako úsmevné je, že samotný film odmietli vysielať aj veľké kiná a rovnako sa správajú aj niektoré médiá. Sama autorka dnes verejne potvrdila, že médiá s ňou uskutočnili niekoľko rozhovorov a väčšina z nich sa pred verejnosť ani nedostala. Ďalší dôkaz, že Gorily nezmizli, sú všade za rohom a riadia nám život. A riadia aj médiá.

Odvolávame sa na slobodu získanú 17. septembra. Máme naozaj slobodu, akú sme chceli mať? Asi ťažko, keď človek sa musí strachovať, keď chce vyjadriť svoj názor, názor, ktorí nevonia veľkým ľuďom. Nielen Zuzana Piussy by o tom vedela rozprávať, ale aj napríklad Tom Nicholson, veď aký problém mu robili pri vydaní jeho knihy o kauze Gorila. Tiež tam hrali nemalú úlohu súdy. Kruh je na Slovensku uzavretý, buď s vlkmi vyješ alebo ťa roztrhajú.

Veľkým problémom je, že presne takúto formu justície sme si po páde komunizmu vytvorili, len nikto netušil, že na najvyšších postoch v súdnictve sa dokáže zabetónovať jeden človek, ktorý vyhráva spor za sporom s generálnou prokuratúrou. Tento človek sa nám verejne smeje a my mu ešte aj musíme platiť z našich daní všetky tie vyhraté súdne spory. Neverím, že je možné zmeniť charakter súdnictva a zlepšiť obraz justície. Je to ako vymeniť loď, ale neschopného kapitána si ponechať. Zbytočné mrhanie síl...Česť a sláva sudcom, ktorí sa priečia praktikám svojho veľkého bossa.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Polis: SNS po kríze výrazne stratila

SNS by získala menej percent, než bol jej volebný výsledok v roku 2016. Politológ za tým vidí správanie jej predsedu Andreja Danka.

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka. Mal byť hotový, bude meškať roky

Úsek plánujú dokončiť až v roku 2021.


Už ste čítali?