Odvolanie Bezáka bude naždy tajomstvom?

Autor: Tomáš Bosák | 8.11.2012 o 14:56 | (upravené 8.11.2012 o 15:18) Karma článku: 10,00 | Prečítané:  273x

Ide o peniaze, či o čisto duchovné záležitosti? Previnil sa sám Bezák alebo nebodaj šľapol na otlak svojmu predchodcovi Sokolovi? Otázok veľa, ale odpovede pozná len pápež a jeho blízke okolie a snáď aj Bezák. No zaslúžili by sme si vedieť niečo aj my veriaci a celá verejnosť.

Na list od pápeža adresovaný našim biskupom reagoval arcibiskup Zvolenský, že tajomstvo o odvolaní Bezáka chráni pred posudzovaním verejnosťou. Áno, cirkev nefunguje ako nejaká firma, či politická strana, že je povinná zverejňovať svoje rozhodnutie. A už vôbec nemusí nič zverejňovať samotný pápež, veď napokon existuje formulka o neomylnosti pápeža. Nejaký dôvod na odvolanie tam určite bol a nehľadal by som hlavného vinníka odvolania Bezáka vo Vatikáne. Ak sa naozaj neprevinil Bezák, tak vinník jeho odvolania, ktorý to všetko spískal, sa nachádza na Slovensku.

To, že aj niekoľko mesiacov po odvolaní Bezáka, sa Vatikán naďalej angažuje v uvedenej záležitosti, je znakom, že vo vnútri našej cirkvi to vrie, minimálne vo vnútri Trnavskej diecézy. Bezák bol obľúbený tak ako medzi kňazmi, tak aj medzi verejnosťou. Jeho prístup bol liberálnejší. Objavilo sa veľa informácií, že sa mu vyčíta napr. nevhodné oblečenie, zúčastňovanie sa na akciách, ako bola Pohoda v Trenčíne, no práve vďaka takému prístupu si dokázal získať verejnosť. Napokon aj samotný pápež Ján Pavol II. sa často vymykal pravidlám Vatikánu, bol spoločenský a miloval ľudí, akcie.

Najviac sa hovorí samozrejme v súvislosti s odvolaním o finančných otázkach, vzniku s.r.o-čiek, dlhoch a podobne. No problémy s financovaním boli nemalé aj za Sokola. A zrejme práve finacovanie je kameň úrazu. No či urobil chybu Bezák alebo len jeho predchodca, to vedia len samotní už bývalí biskupi, Bezák a Sokol.

"Nemohol som sa vyhnúť povinnosti, vyplývajúcej z lásky, obnoviť medzi vami účinnú kolegialitu a usporiadané pastoračné riadenie v trnavskej arcidiecéze“...to je časť z listu Benedikta XVI. adresovaný biskupom. Ťažko komentovateľné, no napriek tomu, ak sa spomína kolegialita, zrejme bol Bezák tŕňom v oku aj medzi svojimi kolegami. Napokon miesto biskupa je aj o určitej forme moci a nie je žiadnym tajomstvom, že vo vnútri cirkvi prebiehajú zákulisné boje. Tak u nás, ako aj vo Vatikáne. Aj zvolenie pápeža je jeden veľký boj medzi kardinálmi.

To, že bol Bezák odvolaný, sa už späť vziať nedá, ale pomohlo by, ak by sme sa dozvedeli viac. Otázne je, koho chráni tajomstvo o jeho odvolaní. Cirkev mohla ukázať, že sa poučila z minulosti a otvára sa aj do svojho vnútra. Každé ticho a mlčanie len navodzuje dohady o tom, že nie je všetko s kostolným poriadkom. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Polis: SNS po kríze výrazne stratila

SNS by získala menej percent, než bol jej volebný výsledok v roku 2016. Politológ za tým vidí správanie jej predsedu Andreja Danka.

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka. Mal byť hotový, bude meškať roky

Úsek plánujú dokončiť až v roku 2021.


Už ste čítali?