Vraj rasistická škola...

Autor: Tomáš Bosák | 31.10.2012 o 19:51 | (upravené 31.10.2012 o 20:30) Karma článku: 17,61 | Prečítané:  295x

Čo urobiť, ak takmer 270 detí zo 430 detí na základnej škole pochádza zo sociálne slabších rodín, otvorene povedané, sú to Rómovia. Pochádzajú z blízkej obce a deti z vlastnej obce majú problém a rodičia ich chcú presťahovať do inej školy? Ako zabrániť, aby sa škola zmenila na rómsku školu? V Šarišských Michaľanoch našli recept, fungoval štyri roky. Súdy ale mali iný názor, segregácia vraj nepatrí do školstva.

V súlade s literou zákona zrejme rozhodli súdy správne, ale čo ľudské hľadisko?. Áno, súdy sa nesmú pozerať na ľudský alebo akýkoľvek iný princíp, ale napriek tomu je rozhodnutie prísne a má trpkú príchuť pre mnohých rodičov v tamojšej obci, riaditeľa školy, starostu.

Každý z nás, kto navštevoval základnú školu a za spolužiakov mal aj Rómov, vie, že väčšina Rómov pochádzajúca z osád sa neprispôsobí nikdy a postupne každým ročníkom ich počet ubúda. Málokedy sa niekto z nich objaví vo 8. triede. Ich hygienické návyky, schopnosť učiť sa, mať autoritu voči učiteľom, to všetko je na bode mrazu. Kvôli ich nečinnosti trpí aj zvyšok žiakov a učitelia si musia dávať veľký pozor, čo povedia, ako sa k nim správajú, lebo akýkoľvek ústny či nebodaj fyzický atak, spôsobí lavínu a prílev celej osady do školy. Bohužiaľ, to je pravda. Politici môžu tvrdiť, že len vzdelanie začlení Rómov z osád do bežného života, ale chýba spôsob, akým to urobiť, ako ich prinútiť navštevovať školu a zabezpečiť, aby netrpel zvyšok žiakov.

V Šarišských Michaľanoch sa s tým vysporiadali po svojom, zaviedli triedy pre Rómov a nerómovia z vlastnej obce mali vlastné triedy. Škola to samozrejme zdôvodňovala tým, že nestíhali tempo výučby, no súd sa pozeral na vec ako segregáciu. Napokon triedy s Rómami boli na inom poschodí a rovnako boli triedy rozdelené aj v materskej škole. No polemické je zdôvodnenie súdu, že škola nezabezpečila pre všetkých rovnaké zaobchádzanie a rovnaké podmienky na výučbu. Rozdelenie tried nemusí predsa znamenať, že učitelia sa menej venovali Rómom ako nerómom.

Pre samotnú školu a aj obec ide o veľký problém, lebo tým pádom hrozí, že obyvatelia obce presunú svojich žiakov do iných škôl v okolitých obciach a škola v Šarišských Michaľanoch sa aj tak stane len rómskou školou. Podobne sa bude postupovať aj inde, pokiaľ sa naozaj politici vážne nezamyslia ako zamedziť príživníckemu správaniu niektorých osadníkov a prinútia ich vzdellávať sa. Potom vznikne na Slovensku aj tak to, čo súd odmietol. Nebudeme mať segregované triedy, ale budeme mať segregované školy. Rodičia si budú vyberať a to im už žiadny súd nemôže zakázať.

Áno, na Slovensku sa väčšina z nás správa k rómskej menšine rasisticky, ale nemôžu si za to najviac samotní Rómovia? Myslím si, že na Slovensku dokážeme tolerovať inú farbu pleti, no je ťažké tolerovať spôsob života, ktorý sa nám smeje do tváre a núti snás pracovať viac a viac, aby bolo dosť obživy a peňazí aj pre tých ostatných...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?