Maďarská závisť na Gabčíkovo

Autor: Tomáš Bosák | 19.10.2012 o 19:29 | (upravené 19.10.2012 o 20:01) Karma článku: 11,45 | Prečítané:  208x

Ešte aj na vodné dielo na Dunaji sa dokážu Bugár a Csáky pozerať etnickým a tým pádom aj politickým okom. Napriek tomu, že sa jedná o projekt, ktorý má chrániť obyvateľov ako na maďarskej, tak aj na slovenskej strane. Prečo? Lebo závidia, že my máme a Maďari za Dunajom nemajú.

V 90- rokoch bolo vodné dielo Gabčíkovo najväčším jablkom sváru medzi Slovenskom a Maďarskom. Vodné dielo Gabčíkovo - Nagymaros sa začalo budovať na základe medzinárodnej zmluvy ešte z roku 1977. V roku 1989 po niekoľkých rokoch príprav a budovania ale Maďarsko odstúpilo od projektu. Následne sa slovenská strana zachovala podľa maďarskej strany nesprávne a pristúpila k variantu C dobudovania Gabčíkova, teda zamerania sa len na slovenskú stranu. Treba povedať, že v čase odstúpenia maďarskej strany od projektu bola výstavba hotová približne na 90 %.

Maďarsko musí dodnes prehĺtať trpkú pilulku, že odstúpilo od výstavby, nakoľko sa pri Gabčíkove vynára oveľa viac pozitív ako negatív a najmä aj oblasť na maďarskej strane je chránená od záplav. Keď som si dnes prečítal vyjadrenia Bugára a Csákyho k téme vodného diela, ostal som sklamaný. Csáky ma až tak neprekvapil, nakoľko pri výstavbe a odstúpení Maďarska stál práve na maďarskej strane, ani teraz nezaprel svoj politický charakter a všetko čo je slovenské, len skritizoval. Vraj vodné dielo neodzrkadľuje moderné myslenie. Nie je moderným myslením práve to, že sa vybuduje niečo na ochranu obyvateľstva? A nepozerá sa na etnický princíp? 

Nech si čítam vyjadrenia Bugára a Csákyho ako dlho, stále tam nenachádzam jeden podstatný dôkaz toho, že sa jedná o nesprávne riešenie. Bugár spomína ekologické problémy, problémy troch obcí, Csáky zasa predražené financovanie a klientelizmus. No ja tvrdím, že vďaka za ten klientelizmus, ak sme aj vďaka nemu boli schopní dokončiť toto vodné dielo a nevykašľali sme na neho spoločne s Maďarskom.

Maďarská strana sa správa v prípade Gabčíkova ako odmietnutá nevesta, ktorá nič iné len závidí, no za svoje odmietnutie si môžu len a len sami. Argumenty našich dvoch maďarských strán sú asi len snahou niečím zaujať, hlavne zaujať svojich voličov a posilniť etnický princíp aj tam, kde je zbytočný.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?