Čo máme v parlamente 150 Rómov?

Autor: Tomáš Bosák | 9.10.2012 o 18:01 | (upravené 9.10.2012 o 20:18) Karma článku: 14,08 | Prečítané:  150x

Nový týždeň a nový plán. Rómovia sa môžu tešiť, ďalší pán poslanec Frešo má liek na rómsku problematiku a poslanci výboru pre ľudské práva idú piatok skontrolovať do osád na Spiši do "luftu" vyhodené peniaze.   

Nestačím sa čudovať, ako sa ústrednou témou stala rómska otázka. Minulý týždeň, potom cez víkend  debata vo verejnoprávnej televízii a nový týždeň priniesol ďalšie a ďalšie nápady. Zvyčajne je vláda obviňovaná opozíciou, že vyťahuje témy, aby zakryla vážne ekonomické problémy krajiny. No teraz je aj euroval len slabá káva oproti tomu, akú hystériu rozpútali politické strany okolo Rómov. Musia sa v tejto téme skrývať neskutočné politické body, akoby zrazu naše etnikum malo v parlamente nie jedného poslanca-splnomocnenca, ale naraz 150.

Tri základné piliere od Freša : pravidlá musia platiť pre každého, pracovať sa musí oplatiť viac ako dostávať sociálne dávky a zabezpečenie práce aj pre nízko kvalifikované skupiny je ako starý pokazený gramofón, ktorý len mení majiteľa. Raz je červený, raz modrý a raz zelený. Na papieri síce vyzerajú skvele, ale význam majú asi taký ako keď si poviem, budem poslancom, premiérom a prezidentom naraz. Veľa rečí a ľudia vidia čo? No zatiaľ nič, tak ako pred mesiacom, rokom, dvoma rokmi a predtým, predtým, ďaleko predtým.

Poslanci, ktorý idú na Spiš, by sa mali na noc ubytovať v osadách a druhú noc zasa v blízkosti osád, aby videli problém z jednej, aj z druhej strany. Nielen si vypočuli problémy Rómov, ale videli aj dosah ich života na majoritnú časť obyvateľstva žijúcu v blízkosti osád.

Len tlačenie peňazí do Rómov situáciu nijako nevyrieši. Príkladom sú Letanovce, kde sa už v roku 2004 začali stavať jednoduché byty pre tamojších Rómov. A čo tam je teraz? No tá istá osada. Byty nie sú dokončené, nevedie k nim cesta a obec sa zadĺžila na ďalších 60 rokov, len aby vyriešila problém osady. Samozrejme, že nemalé sumy sa preinvestovali aj z európskych peňazí. Aj keby sa byty dokončili, bojím sa, že čoskoro by boli rozobraté a obyvatelia by sa vrátili naspäť do osady.

Príbeh Letanoviec je skvelým príkladom, že peniaze ani zďaleka nevyriešia všetko a menej je niekedy viac. Najskôr naučiť človeka pracovať a naučiť ho zodpovednosti, hoci za cenu, že skončí na ulici, ako mu neustále len naťahovať ruku. Snáď si to uvedomia aj naši skvelí poslanci a konečne aspoň jeden zo svojich bombastických plánov začnú plniť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?