Maďarská trauma z Benešových dekrétov pokračuje

Autor: Tomáš Bosák | 7.10.2012 o 9:33 | (upravené 7.10.2012 o 9:57) Karma článku: 10,08 | Prečítané:  241x

Pri otváraní Slovenského domu v Mlynkách nešetril maďarský premiér Orbán úsmevmi a sladkými rečami, ako sme mu vzorom v hospodárskej politike. Dobre vedel, prečo tie cukrové reči, jeho europoslanci tento týždeň vytiahli opäť na pôde európskeho parlamentu Benešove dekréty. Maďarská trauma sa nikdy neskončí, je to proste jeden naveky nespokojný národ, ktorý si hľadá vlastnú identitu a snaží sa žiť z histórie.

Benešove dekréty boli prijaté v čase, keď Československo ešte nemalo vlastnú výkonnú moc a riadil ho prezident Beneš cez súbor svojich dekrétov. Povojnová doba bola príliš citlivou dobou a Československo sa s ňou vysporiadalo po svojom. Skonfiškoval a rozdelil sa majetok Maďarov, Nemcov a ostatných kolaborantov. Treba povedať, že Maďari, Nemci boli na strane porazených a aj USA, ZSSR a Veľká Británia na konferencii v Postupime uznali požiadavku odsunu nemeckých národnostných menšín Z Československa, Poľska a Maďarska. Československo sa podobne zachovalo aj voči Maďarom a v tej dobe absolútne demokratickým spôsobom.

Výmena obyvateľstva, ktorá prebehla medzi Maďarskom a Československom prebehla na základe spoločnej dohody medzi oboma krajinami. To, že Maďari na Slovensku prišli o majetky a stratili svoje občianske práva nie je o nič horšie ako keď Maďari na začiatku vojny obsadili celé južné Slovensko. Tiež sa nás nikto nepýtal na náš názor a na názor dotknutého obyvateľstva. Problém Maďarov je ten, že v oboch svetových vojnách stáli v porazeneckom tábore, takže musia rešpektovať aj dôsledky.

Otvorenie Benešových dekrétov v Európskom parlamente neprinesie nič nové, iba zvýši opäť vášne na oboch stranách. To, že predseda SMK Berényi samozrejme podotkol, že Benešove dekréty nie sú uzavretou témou, neprekvapuje. SMK nemá žiadnu inú možnosť ako zaujať. Konečne by už v SMK mohli pochopiť, že agenda okolo Benešových dekrétov je raz a navždy uzavretá, tak ako skončila doba pre strany ako SMK a SNS. Európsky parlament žiada od nás vysvetlenie ohľadom Benešových dekrétov. Benešove dekréty sme uznali ako nemenné ešte v roku 2007 a hoci sú stále súčasťou nášho právneho poriadku, neaplikujú sa. Maďari majú u nás vytvorené veľmi dobré podmienky a nie je absolútne potrebné otvárať minulosť.

Maďarsko by sa malo sústrediť na svoje problémy, aby nemuselo čerpať finančné prostriedky z Európskej únie a nie riešiť absolútne nepodstatné veci, ktoré už nič neznamenajú. Ani Európsky parlament nás nemôže donútiť, aby sme otvorili alebo nebodaj zrušili Benešove dekréty, ide o našu vnútornú právnu záležitosť. Opäť len Maďarsko ukázalo svoju naivitu a nepochopenie histórie. Už by si mali otočiť kalendár a pochopiť, že žijeme v 21. storočí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, policajné zdroje hovoria o možnom samovražednom atentáte.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti voličov.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.


Už ste čítali?