Rómovia sú dnes vzácnym artiklom

Autor: Tomáš Bosák | 4.10.2012 o 16:41 | (upravené 4.10.2012 o 20:30) Karma článku: 11,93 | Prečítané:  215x

Oskar Dobrovodský musí opustiť svoj dom. Strana SAS dnes prišla s plánom, ako okamžite vyriešiť rómsku problematiku. Rómska iniciatíva Slovenska vyzvala primátora Partizánskeho, aby sa prestal zviditeľňovať a neorganizoval protestné akcie, ktoré poburujú celú spoločnosť. Rómsky splnomocnenec ide rozširovať úradnícky aparát a pripravuje velkú rómsku reformu. A kotlebovci pripravujú ďalší pochod v Košiciach. Všetci a všetko sa zrazu točí okolo Rómov, ale každý si hrabe na vlastnom piesočku. Kto môže mne ako občanovi tejto krajiny pomôcť, aby som Rómov vnímal ako slušných ľudí, ktorí žijú slušne ako väčšina občanov tejto krajiny?

Niet týždňa, ba dokonca dňa, kedy sme nepočuli o novom lieku na rómsku problematiku. V parlamente sa postupne vystrieda každý. Smer, Obyčajní ľudia, SDKú, teraz SAS. Zrazu sa politici zobudili a všimli si, že po 20 rokoch tu máme v krajine aj obyvateľov rómskeho etnika, že tu máme stovky osád, kde žijú ľudia ako niekde v Afrike, nevedia čítať a písať? Nezobudili sa, nevstúpili si do svedomia. To my bežní občania sme konečne začali tlačiť na politikov, aby sa pohli, lebo potom budeme zrazu všetci extrémisti.

Dnes uzrel svetlo sveta plán SAS ako vyriešiť rómsku problematiku. Nepochybne sú mnohé časti zaujímavé a už by ich bolo potrebné aplikovať do života, lebo štát nemôže byť benevolentný naveky. To, že zavedie určité formy represie a peniaze budú len za prácu, nie je diskriminácia. No nemyslím si, že vytvorenie nejakej štátnej agentúry, ktorá bude umelo vytvárať prácu pre Rómov, je systémový krok. Zasa je to len určitá forma diskriminácie pre majoritnú časť obyvateľstva. Mne nikto nedá zadarmo prácu a minimálnu mzdu zarába veľká časť Slovenska, prečo by ju niekto mal dostávať len preto, že je ochotný čistiť potok. Nie je to systémový krok, lebo takto sa Rómovia nezradia do spoločnosti, len budú naďalej separovaní a platení zo štátnych peňazí. Nech sa vzdelávajú a potom pretĺkajú na pracovnom trhu podobne ako my. Prečo robiť naďalej rozdiely?

Plán SAS aj tak nebude úspešný, lebo na Slovensku sa nehlasuje podľa toho, či ide o dobrú vec, ale podľa politického trička. A tak budú našimi spasiteľmi smeráci a obyčajní ľudia s ich splnomocnencom.

Predstava, že sa teším z bývania a zo dňa na deň sa mojimi susedmi stanú desiatky asociálov, ktorí roznášajú exkrementy, smrad, choroby a ja nemôžem spávať, som vystavený psychickému tlaku, je strašná. Prípad pána Dobrovodského je nechutný v tom, že sa na tejto téme priživovalo veľa politikov a dospelo to až k štádiu, že opúšťa vlastný dom. Opúšťa vlastný dom, lebo je k tomu donútený a niet človeka v tejto krajine, ktorý by vedel vďaka zákonu mu pomôcť. Ani tvorcovia filmových drám by nenašli lepší námet. A potom je obvinený, keď organizuje pochod proti skorumpovaným politikom, že je neonacista. Trápne a smutné, priam desivé.

Ako pomôžu všetky tieto plány o rómskej problematike ľuďom ako je Oskar Dobrovodský? Ako? Lebo systémové riešenie potrvá roky a to roky budú musieť ľudia ešte opúšťať svoje domovy? Myslím si, že najskôr by sa mali politici už konečne prestať báť, že si zničia svoj volebný potenciál v osadách a začnú meniť trestný zákon a policajný zbor ho bude aplikovať rovnako pre všetkých. Som mladý a verím, že sa dožijem toho, že budeme aj v rómskej problematike modernou krajinou a nie zaostalou rozvojou krajinou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Polis: SNS po kríze výrazne stratila

SNS by získala menej percent, než bol jej volebný výsledok v roku 2016. Politológ za tým vidí správanie jej predsedu Andreja Danka.

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka. Mal byť hotový, bude meškať roky

Úsek plánujú dokončiť až v roku 2021.


Už ste čítali?