Štátny úradník na Slovensku? Flákač a príživník

Autor: Tomáš Bosák | 23.9.2012 o 10:06 | (upravené 23.9.2012 o 10:38) Karma článku: 6,56 | Prečítané:  476x

Na Slovensku sa stalo folklórom, že keď sa hovorí o nedostatku peňazí a šetrení, slovné spojenie "štátny úradník" je presne to vodítko, do ktorého si každý rád slovne kopne. Veď načo je nám toľko úradníkov, ktorí si len škrabú zadok a nič nerobia a človek má aj tak problém niečo na úradoch vybaviť.

Napriek tomu, že štátni úradníci majú posledné roky zmrazené platy a tiež už štrajkovali, podobne ako učitelia, stále sú cieľom väčšiny obyvateľov tejto krajiny a aj samotných politikov. Verejnosť ale postrehla iba minimálne to, že sudcom budúci rok vzrastú platy priemerne o 230 EUR mesačne. A niektorí sudcovia teda toho urobia menej ako ktorýkoľvek drobný úradník. Nepochybne, ak chceme znížiť korupciu v súdnictve, sudca musí byť aj kvalitne ohodnotený, ale silne pochybujem, že každoročné zvýšenie platov sudcov o stovky eur zlepší vymáhateľnosť práva, zníži čakanie na rozsudky a zníži korupciu v súdnictve. Určite nie, najmä keď máme na čele Najvyššieho súdu SR človeka akého máme a blokuje akúkoľvek snahu o zmeny.

Ale späť k štátnym úradníkom. Názor ľudí na úradníkov pracujúcich v službách štátu sa zovšeobecňuje už niekoľko rokov a bude sa aj naďalej. Sedia v teplej kancelárii, nič nerobia, opečiatkujú pár papierov, sú arogantní a neochotní pomáhať, držia si svoje teplé miestečka a zarábajú ťažké peniaze. Bodaj by to bola všetko pravda. potom by štátny úradník nemusel pred televíznymi kamerami ukazovať svoju výplatnú pásku a štrajkovať. Tak ako aj v súkromnom sektore sa dá pracovať za minimálnu mzdu niekde za pásom a sedieť v kancelárii a zarábať 1200 EUR mesačne, rovnako je to aj v štátnej správe. Oveľa viac ľudí ale pracuje za platy len trocha vyššie od minimálnej mzdy, najmä keď je človek zamestnaný inde ako v Bratislave.

Radičovej vláda prišla s ambicióznym plánom zredukovať výrazne počet štátnych úradníkov a zároveň výrazne šetriť aj na nákladoch jednotlivých úradov. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že naozaj tento proces bola započatý, ale napriek tomu platy štátnych úradníkov sa nezvýšili. Každý rok sú kŕmení sľubmi, že musia vydržať ozdravný proces a budú lepšie ohodnotení, lebo teraz štát nemá peniaze. Samozrejme že v štátnej správe je prezamestnanosť, ale prečo je to tak? Lebo štát je jeden veľký byrokratický moloch, kde pre vybavenie jednej veci treba stovky papierov a niekoľkých úradníkov. Pokiaľ sa nezníži byrokracia, nezjednodušia sa zákony, dovtedy bude aj štát potrebovať stále tisíce úradníkov. Ale aj štátny úradník je len človek, ktorý musí živiť svoju rodinu, rovnako musí znášať zdražovanie ako aj zamestnanec súkromného sektora a tiež už má dosť sľubov ako treba vydržať. V rovnakej pozícii sú v dnešnej dobe aj učitelia. Keď sa našli peniaze na platy sudcov a lekárov, určite sa nájdu aj ďalšie peniaze pre platy úradníkov a učiteľov.

Keď sa odbúra nadmerná byrokracia a zmení aj prístup nás úradníkov k ľuďom, ktorí si prídu niečo vybaviť, potom prestane aj neustále navážanie sa do úradníkov ako do flákačov a príživníkov tohto štátu.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?