Krásna Hôrka - další požiar

Autor: Tomáš Bosák | 21.9.2012 o 16:33 | (upravené 21.9.2012 o 17:06) Karma článku: 7,34 | Prečítané:  315x

Podľa Amnesty international ma násilné vysťahovanie traumatizujúci a dlhotrvajúci dopad na životy ľudí. Súhlasím. Ale nesúhlasím, ak sa táto veta spája s rómskou osadou pod Krásnou Hôrkou. Kde je potom právo na súkromné vlastníctvo a ochranu vlastného majetku?

Požiar Krásnej Hôrky využili extrémisti na čele s Kotlebom ako sa len dalo. Národ sa spojil, trúchlil za svojou kulktúrnou pamiatkou a hnev padol na obyvateľov neďalekej osady. Kotleba využil napätú situáciu a stal sa jedným zo spoluvlastníkov pozemkov nachádzajúcich sa pod osadou. 29. septembra plánuje osadu zrovnať so zemou a uplatniť si tak právo zbaviť sa čiernych stavieb na svojom pozemku. Nech už je tamojšia rómska osada akokoľvek jednou veľkou čiernou stavbou, treba povedať aj druhú vec, že poriadok by v rómskej problematike nemali robiť extrémisti. Lenže kto potom? Štát?

Amnesty international a Európske centrum pre práva Rómov uviedli vo svojom vyhlásení pre TASR, že správanie majiteľa pozemku, teda Kotlebu, nemá smerovať k porušeniu ľudských práv. Úrady vraj majú povinnosť vopred komunikovať s dotknutými ľuďmi a zároveň má byť zabezpečená dostatočná kompenzácia za vysťahovanie. Apelujú tiež na Európsky dohovor o ochrane ľudských práv. S našimi ochrancami ľudských práv sa dá súhlasiť, každý človek má právo na bývanie a vysťahovanie je naozaj neľudský prístup. Ale čo sa skrýva za tým všetkým? Mne ako súkromnému vlastníkovi prídu na pozemok skupiny ľudí, začnú si budovať obydlia, prichádzajú ďalší a ďalší a ja sa len môžem prizerať a nedočkám sa žiadnej právnej ani policajnej pomoci. Okrem toho mi na vlastnom pozemku vznikne zárodok chorôb a agresívneho správania, ktoré terorizuje celé okolie. Kde je potom právo človeka na súkromné vlastníctvo? A ja ako majiteľ sa mám potom prihovárať k úradom a hľadať kompenzácie v podobe ďalšieho bývania, či finančného odškodnenia? Veď to je choré.

Áno, nesúhlasím, aby problém osád riešili Kotleba a jeho prisluhovači a vytvárali napätie. Budúcu sobotu prídu do osady vo veľkom extrémisti, Rómovia sa pospájajú aj z ďalších osád a toto divadielko zaplatíme my všetci z vlastných peňazí, lebo si to vyžiada policajnú ochranu. Zároveň ale súhlasím, aby čierne stavby, akými je väčšina rómskych osád, zanikli, boli zrovnané so zemou, ale cestu a spôsob musí nájsť najskôr štát. Presne ten štát, ktorý už roky zlyháva a dovolí, aby bolá celá naša krajina posiata osadami, ktoré vznikajú na súkromných pozemkoch. Možno teraz sa ma tento problém netýka, ale o pár rokov môžu aj na môj pozemok prísť podobní kočovníci.

A odkaz pre Amnesty International. Páni a dámy, choďte sa pozrieť napríklad do Malaciek, koho ľudské práva sú naozaj porušované.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?