Krásna Hôrka - další požiar

Autor: Tomáš Bosák | 21.9.2012 o 16:33 | (upravené 21.9.2012 o 17:06) Karma článku: 7,34 | Prečítané:  317x

Podľa Amnesty international ma násilné vysťahovanie traumatizujúci a dlhotrvajúci dopad na životy ľudí. Súhlasím. Ale nesúhlasím, ak sa táto veta spája s rómskou osadou pod Krásnou Hôrkou. Kde je potom právo na súkromné vlastníctvo a ochranu vlastného majetku?

Požiar Krásnej Hôrky využili extrémisti na čele s Kotlebom ako sa len dalo. Národ sa spojil, trúchlil za svojou kulktúrnou pamiatkou a hnev padol na obyvateľov neďalekej osady. Kotleba využil napätú situáciu a stal sa jedným zo spoluvlastníkov pozemkov nachádzajúcich sa pod osadou. 29. septembra plánuje osadu zrovnať so zemou a uplatniť si tak právo zbaviť sa čiernych stavieb na svojom pozemku. Nech už je tamojšia rómska osada akokoľvek jednou veľkou čiernou stavbou, treba povedať aj druhú vec, že poriadok by v rómskej problematike nemali robiť extrémisti. Lenže kto potom? Štát?

Amnesty international a Európske centrum pre práva Rómov uviedli vo svojom vyhlásení pre TASR, že správanie majiteľa pozemku, teda Kotlebu, nemá smerovať k porušeniu ľudských práv. Úrady vraj majú povinnosť vopred komunikovať s dotknutými ľuďmi a zároveň má byť zabezpečená dostatočná kompenzácia za vysťahovanie. Apelujú tiež na Európsky dohovor o ochrane ľudských práv. S našimi ochrancami ľudských práv sa dá súhlasiť, každý človek má právo na bývanie a vysťahovanie je naozaj neľudský prístup. Ale čo sa skrýva za tým všetkým? Mne ako súkromnému vlastníkovi prídu na pozemok skupiny ľudí, začnú si budovať obydlia, prichádzajú ďalší a ďalší a ja sa len môžem prizerať a nedočkám sa žiadnej právnej ani policajnej pomoci. Okrem toho mi na vlastnom pozemku vznikne zárodok chorôb a agresívneho správania, ktoré terorizuje celé okolie. Kde je potom právo človeka na súkromné vlastníctvo? A ja ako majiteľ sa mám potom prihovárať k úradom a hľadať kompenzácie v podobe ďalšieho bývania, či finančného odškodnenia? Veď to je choré.

Áno, nesúhlasím, aby problém osád riešili Kotleba a jeho prisluhovači a vytvárali napätie. Budúcu sobotu prídu do osady vo veľkom extrémisti, Rómovia sa pospájajú aj z ďalších osád a toto divadielko zaplatíme my všetci z vlastných peňazí, lebo si to vyžiada policajnú ochranu. Zároveň ale súhlasím, aby čierne stavby, akými je väčšina rómskych osád, zanikli, boli zrovnané so zemou, ale cestu a spôsob musí nájsť najskôr štát. Presne ten štát, ktorý už roky zlyháva a dovolí, aby bolá celá naša krajina posiata osadami, ktoré vznikajú na súkromných pozemkoch. Možno teraz sa ma tento problém netýka, ale o pár rokov môžu aj na môj pozemok prísť podobní kočovníci.

A odkaz pre Amnesty International. Páni a dámy, choďte sa pozrieť napríklad do Malaciek, koho ľudské práva sú naozaj porušované.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?