Dnešný nákup skončil v koši

Autor: Tomáš Bosák | 12.9.2012 o 11:22 | (upravené 12.9.2012 o 11:51) Karma článku: 9,14 | Prečítané:  345x

V posledných dňoch sa veľa diskutovalo o potravinách v našich obchodoch, najmä o dovážanoch kuracom mäse. O tom, že sa na pultoch obchodov nachádzajú často potraviny, ktoré by malo problém skonzumovať aj zviera, niet pochýb. No stále som mal pocit, že sa dajú vybrať kvalitnejšie potraviny, ak si to človek ustriehne. Dnes ma môj okázalý pocit dobehol.

Obchodné reťazce u nás vždy zareagujú na kritiku kontrolórov alebo médií veľkými reklamami a akciami. Po nedávnom zverejnení, koľko slovenských výrobkov sa percentuálne predáva v našich obchodoch, sú zrazu slovenské výrobky označené tak okato, že aj slepý by ich uvidel z diaľky. Samozrejme všetko čerstvé a chutné. Ja som dnes tiež zašiel do jedného takého "čerstvého" reťazca a rozhodol sa urobiť väčší nákup. Samozrejme pri mliečnych výrobkoch som hľadala slovenských výrobcov, mäso som kupoval iba z pultu, žiadne balené. Trvalo mi to síce dlhšie, ale mal som dobrý pocit, že som si dal pozor na nepodarky. Omyl.

Prišiel som domov, vybalil nákup a pustil sa do konzumácie, prípadne varenia. Otvoril som jogurt, náhodou som sa pozrel na dátum spotreby,hm..týždeň po spotrebe. Do koša. Moja chyby, mal som si to overiť v obchode. Tak som si otvoril druhý, dátum spotreby bol v poriadku, ale vo vnútri pleseň. Tak nič, jogurty sa nepodarili. Keď som začal krájať kuracie mäso, strašný smrad, vyzeralo normálne, aj farba bola ok. Tak si hovorím, že ho zrejme držali pri nejakom inom mäse. Lenže ani pri tepelnej úprave sa zápach nestrácal, práve naopak, ešte horšie. Naštvaný som sa vykašlal na varenie a zaprisáhaval sa, že do toho obchodu už nevstúpim. Lenže ono je to jedno, kde by som zrejme nakupoval a kam vstúpim. 

Jeden problém je na Slovensku ten, odkiaľ ku nám potraviny dovážame. Stará obohraná pesnička, slovenské výrobky podliehajú prísnym kontrolám pri výrobe, preto aj cena je vyššia, veď za kvalitu si treba priplatiť. Zaplavujú nás výrobky z Južnej Ameriky, Ázie, západnej Európy a kapitola sama o sebe je Poľsko. Poľsko by som v potravinách prirovnal k Číne v textilnom priemysle. Druhý problém ale je, ako samotní predajcovia skladujú a kontrolujú dátum spotreby u potravín a je úplne jedno, či sa jedná o výrobok zo Slovenska alebo z Poľska. Počas štúdia na vysokej škole som sa párkrát zúčastnil na brigádach v obchodných domoch, kde sa najmä počas noci čistili priestory. A bolo na zaplakanie, čo všetko sa nachádzalo pod regálmi a nehovoriac o skladoch. Len naozaj silné pokuty alebo aj možnosť zavrieť danú prevádzku, dokážu prinútiť predajcov, aby potraviny boli v top stave a potom sa budeme môcť naozaj vyhovárať len na dovoz. Bežný spotrebiteľ si dokáže vybrať kvalitné potraviny, len tie sa musia do obchodov najskôr dostať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Polis: SNS po kríze výrazne stratila

SNS by získala menej percent, než bol jej volebný výsledok v roku 2016. Politológ za tým vidí správanie jej predsedu Andreja Danka.

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka. Mal byť hotový, bude meškať roky

Úsek plánujú dokončiť až v roku 2021.


Už ste čítali?