Rómov neutláčame, oni utláčajú nás

Autor: Tomáš Bosák | 11.9.2012 o 16:07 | (upravené 11.9.2012 o 21:23) Karma článku: 15,04 | Prečítané:  2057x

Masaker v Devínskej Novej Vsi spred dvoch rokov, udalosti v Hurbanove tento rok. Je to len začiatok eskalácie napätia medzi Rómami a nerómskymi občanmi tejto krajiny. Vízie, akčné plány, či systémové kroky sú len zdrapom papiera. Ľudia, ktorí žijú v blízkosti osád alebo majú neprispôsobivých Rómov vo svojom meste, resp. obci, sú na pokraji so silami a trpezlivosťou. Nie Rómovia sú utláčaní a diskriminovaný v tejto krajine, utláčaní sú slušní ľudia bez ohľadu na farbu pleti a svoju národnosť.

Petícia za slušných ľudí občanov miest Handlová, Partizánske a Žiar nad Hronom bude smerovať do parlamentu, prípadne na rokovanie vlády. Či niečo zmení? Nezmení nič, politici trocha pohnú ústami a rómsky problém bude tam kde posledné roky. Na nule. Parlament Rómov SR sa vyjadril, že petícia z troch slovenských miest je protirómska. Samozrejme, je protirómska, ale nie je namierená proti Rómom ako etniku v našej krajine, ale proti Rómom, ktorí kradnú, prepadajú starých a bezbranných ľudí, rušia nočný pokoj a devastujú okolie okolo seba. Rovnako mohla byť petícia namierená proti ktorejkoľvek skupine obyvateľstva, či je ten človek Slovák, Maďar, či je čierny, biely alebo modrý. Nemá to nič s rasovou diskrimináciou. Rasová diskriminácia nemusí znamenať len utláčanie Rómov nerómami, rovnako to môže byť aj naopak a nerómovia sú utláčaní Rómami. Stačí sa opýtať obyvateľov Partizánskeho, Handlovej, Žiaru nad Hronom, Malaciek, Žehry a mohol by som menovať ďalej a ďalej, kto je utláčaný a dopláca svojím zdravím a majetkom na neprispôsobivé správanie ľudí, ktorí len vyciciavajú náš sociálny systém a smejú sa nám do tváre. Aj slušní Rómovia sa hanbia za svojich tzv. osadníkov a vyhýbajú sa im.

Na Slovensku je to tak. Politici sa boja urobiť razantné kroky, lebo volič je volič. Všetko čo sa udeje voči Rómom je samozrejme vykričané organizáciami, ktoré chránia ľudské práva a potom už máme na krku politikov z Európskej únie, ktorí nás budú poučovať čo treba robiť. Z únie posielajú euríčka a my staviame pekné domčeky a bytovky, investujeme peniaze do nehnuteľných vecí, ktoré si osadníci rozoberú a vrátia sa naspäť do svojich osád. Žiadne systémové riešenia sa neosvedčili, nič sa neosvedčilo. Naši politici sa boja siahnuť na sociálne dávky, boja sa prijať taký zákon, ktorý by umožňoval zrovnať so zemou osady postavené na súkromných pozemkoch, boja sa sprísniť trestný zákon. Pokiaľ nebude trestná zodpovednosť znížená, nikam sa nepohneme. A najmä silové zložky tohto štátu musia mať rozviazané ruky a nebáť sa zasiahnuť. Aký pocit ochrany majú mať potom bežní občania, keď vidia, že policajti sú bezradní.

Ľudia, ktorí poznajú čo je rómsky problém, žijú s ním každý deň, sú najväčšou hrozbou, že sa opäť na Slovensku niečo udeje. Žijú v strachu, napätí a hromadí sa v nich hnev a odpor. Potom sa čudujeme všetci od politikov, cez novinárov, až po zahraničie, že sa udejú situácie ako bol masaker v Devínskej Novej Vsi alebo streľba v Hurbanove. No ďalšie podobné udalosti sú na spadnutie, sú to skratové situácie, ktoré sa nedajú nijako ovplyvniť. Je smutné, že pri nich vyhasne ľudský život, ale na Slovensku sa až vtedy začneme zaoberať problémami. Teda aspoň na chvíľu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?