Sme pripravení na registrované partnerstvá?

Autor: Tomáš Bosák | 10.9.2012 o 17:20 | Karma článku: 2,04 | Prečítané:  367x

Do parlamentu vstupuje návrh zákona o registrovaných partnerstvách z dielne SAS. S najväčšou pravdepodobnosťou, rovnajúcou sa istote, nebude zákon podporený poslancami vládneho Smeru. Či už je to z presvedčenia poslancov alebo z politických dôvodov, aby nenaháňali politické body súperovi, zákon neprejde. Pre väčšinu z nás úľava, niektorým z nás je to úplne jedno a pre malú časť Slovákov opäť len sklamanie.

Registrované partnerstvá sú u nás stále viac-menej tabuizovanou témou. Už pred voľbami v roku 2010 mala SAS vo svojom volebnom programe aj túto oblasť. Po voľbách ale ako nová politická strana vyobchodovala vstup do vlády a tém ako legalizácia marihuany a registrované partnerstvá sa vzdala. Teraz v opozícii si opäť náhodou spomenula na svoju starú tému. Na jednej strane je potrebné povedať, že pre liberálov a ich ideologické zameranie ide o absolútne bežnú vec, ale pre SAS má téma registrovaných partnerstiev význam najmä z dôvodu, že ponuka pravicových strán sa opäť zvyšuje a bude ťažké hrabať sa ešte medzi pravicovými voličmi. Nakoľko pôjde zrejme o jedinú stranu s touto témou, voliči by boli istí. No zrejme aj samotní liberáli sú si vedomí, že nič podobné neprejde. A niet sa čomu čudovať, že s registrovanými partnerstvami prišli opäť v opozícii. Ak by opäť boli vo vláde, asi ťažko by o niečom podobnom presviedčali KDH a SDKÚ.

 

 

Za posledné roky sa aj konzervatívne Slovensko zmenilo a už nemožno hovoriť o výrazne konzervatívnej krajine. V dnešnej modernej dobe to už ani nie je veľmi možné, všetci chceme držať krok s dobou. Napriek tomu si ale myslím, že registrované partnerstvá sú stále témou, na ktorú Slovensko nie je pripravené. Nie preto, že by sa ľudia s tým nedokázali zmieriť, v podstate by to samotného človeka nijako výrazne neovplyvnilo. Stačí si spomenúť na reláciu Vyvolení, v ktorej zvíťazil homosexuál vďaka podpore divákov. Mladí ľudia a ani väčšina strednej generácie zrejme nemá problém s homosexuálmi ako takými, ako skôr máme všetci problém, ako sa prezentujú. Dúhové pochody, ktoré organizujú v Bratislave, ale aj podobné pochody v iných svetových metropolách, sú plné farebných, otrasne vyobliekaných homosexuálnych párov, ktoré pripomínajú bandu vypustenú práve z liečebne. Potom tento názor na nich ostáva a v hlavách bežných ľudí sa vynára pohľad za farebných, hlučných papagájov.

 

Nikto z nás samozrejme nemôže za to, aké dieťa sa mu narodí, či je homosexuálom alebo heterosexuálom. Mnoho sa polemizuje, či sa jedná o chorobu mysle, alebo sa taký človek proste narodí a nejedná sa o žiadnu chorobu. V mnohých prípadoch je to ale vo svete, aj na Slovensku skôr ukazovanie sa a prejav akejsi zvrátenej módy. Ak majú registrované partnerstvá byť na Slovensku uzákonené, možno netreba až tak veľa, stačí vecná diskusia, vyhradenie si presných mantinelov a najmä zrelé vystupovanie na úrovni a nie dúhové pochody. Lebo názor, že registrované partnerstvá sú uzákonené tam, tam a tam a my sme v Európskej únii asi neobstojí. Nie sme predsa opičky, ktoré iba poslúchajú. Doba pokročila, ale ešte stále chýba pár rokov, možno desaťročí.     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Elon Musk chce zastaviť zabijacké stroje. Zlyhá

Stovka výskumníkov chce, aby OSN zakázalo umelú inteligenciu v zbraniach. Ich cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?