Zákonník práce ako tenisová loptička

Autor: Tomáš Bosák | 5.9.2012 o 19:26 | Karma článku: 3,33 | Prečítané:  321x

Ľavica a odbory ako hráči na jednej strane, pravica a zamestnávatelia na druhej strane. Tenisová štvorhra sa pomaly dostáva na centrálny kurt a bude sa hrať o naozaj dôležitú loptičku.

Dôležitou loptičkou medzi oboma tábormi je zákonník práce. Vládou odsúhlasený, odbormi uznaný a zamestnávateľmi ošomraný. Situácia, ktorá sa opakuje pri každej zmene vlády. Pravicová vláda upraví zákonník práce podľa svojho svedomia, ktoré je blízke pohľadu zamestnávateľov a ľavicová vláda má zasa strategického partnera v odboroch. Oba tábory samozrejme vyhlasujú, že ich zmeny budú mať pozitívny vplyv na zamestnanosť, nedotknú sa negatívne občanov a vychádzajú zo štandardných európskych zákonníkov práce. Obaja súperi sa snažia zahrať víťazný úder a presadiť svoje ponímanie a svoje predstavy, teraz sa to vďaka voľbám podarilo ľavici. A tak sa bude dôležitý súboj odohrávať už čoskoro na centrálnom kurte, v našom parlamente. Rozprava bude dlhá, faktických poznámok ako hríbov v lese a výsledok všetci poznáme. Schválené.

 

 

Od 1. marca 2013 budeme mať teda schválený zákonník práce, ktorý sa podľa vyjadrenia ministra Richtera plne priblížil k zákonníkom práce v krajinách Európskej únie. Záleží len ku ktorým krajinám, či to je Nemecko, Belgicko, Rakúsko, Taliansko alebo naopak krachujúce Grécko, či Rumunsko a Bulharsko. Hodnotiť, či bude nový zákonník práce lepší alebo horší, by bolo len subjektívnym pocitom, každý občan si spraví svoj názor podľa toho, na ktorej strane barikády stojí. Či je zamestnávateľom alebo zamestnancom, či je zamestnávateľom niekoľko tisíc ľudí alebo len drobným živnostníkom, či je zamestnancom v IT firme alebo zamestnancom pracujúcim pri páse za minimálnu mzdu. Aký človek, taký názor.

 

Pracovať a mať dobrú prácu sa pomaly stáva luxusom, ľudia sú prepúšťaní, firmy krachujú, či je pri moci ľavica alebo pravica. Áno, zákonník práce z dielne bývalého ministra Mihála zpružnil a zľahčil zamestnávateľom napríklad prepúšťanie ľudí odbúraním súbehu výpovednej lehoty a odstupného. Nakoľko sa tento súbeh opäť zavedie, je možné očakávať, že zamestnávatelia sa budú snažiť využiť možnosť prepúšťať ešte do 28. februára 2013. Ale zamestnanec je v neistote stále, či prácu o nepríde, akurát že od 1. marca 2013 bude odškodnený opäť vyššou sumou peňazí, ale to je len slabá náplasť za stratu zamestnania. V tomto zápase môže byť vždy víťaz len jeden, nikdy nenastane remíza, preto počas tohto volebného obdobia sa musí pravica a zamestnávatelia zmieriť s prehrou a čakať na ďalší zápas. Či to bude až o štyri roky alebo skôr, to je už vo hviezdach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?