Spasiteľ školstva.

Autor: Tomáš Bosák | 4.9.2012 o 16:33 | (upravené 4.9.2012 o 16:42) Karma článku: 15,01 | Prečítané:  577x

Školský rok začal, študentov a učiteľov čakajú mesiace tvrdej práce. Škoda, že závan tvrdej práce ešte nezavial aj na ministerstvo školstva. Tlačové konferencie, reči, sľuby, čo tak začať tvrdo makať a prestať sa toľko ukazovať pred kamerami a fotoobjektívmi.

Nepamätám si za posledné týždne dňa, kedy by som nevidel na obrazovke nášho pána ministra školstva alebo jeho hovorcu, či nepočul o nových návrhoch, ako zachrániť naše zdevastované školstvo. Za pár mesiacov, čo máme ľavicovú vládu, vypadlo zo šuflíka ministerstva školstva naozaj nespočetne návrhov. V rečnení by určite získali zlatú medailu medzi našimi ministerstvami a v tejto disciplíne je u nás teda náročné zvíťaziť.

 

Debaty o charaktere školstva, ako viac zamerať pozornosť študentov na stredné odborné školy, učňovky, ako zvýšiť úroveň gymnázií, zákaz vytvorenia nových vysokých súkromných škôl, zrušiť externé štúdium a nahradiť ho distančným štúdiom, návrh, aby bolo získanie vysokoškolského titulu získaného neprávom trestným činom. Najnovšie plány zaviesť povinnú predškolskú dochádzku pre päťročné deti a siahnuť rodičom záškolákov na sociálne dávky. Skutočne pestrá paleta za také krátke obdobie.

 

Strašiť žiakov a rodičov s odobraním prídavkov  je už obohraná pesnička a v zákone to je zakotvené dávno. Vymáhateľnosť je a aj bude nulová. Ak by aj učiteľ pristúpil k takému kroku a nahlásil rodinu, že ich dieťa nechodí do školy, tak na druhý deň má pred dverami celú osadu. Tak si to veľmi dobre rozmyslí. Neprispôsobivé deti, v mnohých prípadoch najmä rómskeho etnika, budú rovnako končiť v 6. alebo 7. triede základnej školy a mnoho učiva základnej školy teda ani neuvidia. Tu potom nejde o kvalitu štúdia, ale iba o čísla, splní si desaťročnú povinnú školskú dochádzku a dovidenia, je jedno v akej triede ju ukončí. A s trestnou zodpovednosťou za nekalé získanie vysokoškolského titulu sa zrejme čaká, až kým všetci politici svorne nedoštudujú, aby sme ich náhodou nemuseli pozatvárať, keď už si zrušili trestnoprávnu imunitu.

 

Nepopieram legitímne právo učiteľov na zvýšenie platov, lebo učiť dnešnú mládež si zaslúži naozaj uznanie a platy najmä na základných školách sú smiešne, ale to nie je žiadne naliatie peňazí do školstva. Ak ministerstvo školstva nebude podporovať výskum, vedu a  prestanú vznikať vysoké školy v každom okresnom meste, potom sa môžeme skutočne priblížiť aj ku kvalite, nielen ku kvantite. Byť každý deň na obrazovke, pán minister, školstvu nepomôže, treba sa zavrieť do kancelárie a pripraviť konkrétne návrhy zákonov a pracovať. A hlavne nerobiť z učiteľov a študentov bláznov. Každý rok, či už je minister z takej alebo onakej strany, sa menia podmienky pre maturantov, pre deviatakov na základnej škole, učebnice sú čiernou dierou nášho školstva, trochu systému a pokoja by nezaškodilo. Lebo potom vybehnú zo školských lavíc len pokusné králiky a nie skutoční absolventi škôl.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

KOMENTÁRE

Keď sa z nájomného vraha stane Superstar

Scény pri prepustení Kajínka pripomínali skôr rockový koncert.

KOMENTÁRE

Manchester: ako obmedziť dodávky kyslíka islamskému teroru

Svet niekdy nebol bezpečné miesto.


Už ste čítali?