Boj o slobodu slova, či strach o svoje "fleky"?

Autor: Tomáš Bosák | 5.10.2014 o 15:19 | Karma článku: 7,94 | Prečítané:  1212x

Až hysterická panika vznikla z možného predaja denníka SME Pente. Strata slobody slova, dehonestácia demokracie, dokonca sa objavila výzva na založenie finančnej zbierky na záchranu SME. 

To naozaj sa je potrebné tak dopredu báť? Ja som si SME našiel predtým, teraz, nájdem si aj potom. Kde mám záruku, že teraz je SME úplne nestranné a tam "hore" nikto redaktorov neovplyvňuje? Nikde. SME je pravicové, resp. proti ficovské a Pravda je ľavicová. Stále sú a budú nejaké rozdiely medzi médiami.

Podobnú kampaň, ako je teraz za záchranu SME, som napríklad nepostrehol, keď do televízie JOJ vstupovala J&T. Penta je hlavne finančná skupina, zaujímajú ju primárne peniaze a ich čistý zisk. Nezaujíma ich sloboda slova, demokracia a podobné veci. Predtým skupovala zdravotníctvo, teraz mediálny priestor. Ich primárne nezaujíma SME, ale zisk. Samozrejme, že myslieť si, že Penta nevyužije silu médií na presadenie svojich záujmov, by bolo naivné. No je potrebné si počkať, či Penta naozaj vstúpi do SME a aký to bude mať vplyv na kvalitu novín. A to je horizont nie niekoľkých dní a týždňov, ale možno mesiacov, či rokov.

Takže nie je to viac ako boj o zachovanie slobody slova (a či vôbec táto sloboda slova existuje), bojom niektorých redaktorov o zachovanie si vlastných "flekov"? Dopredu sa predháňajú písaním článkov o Pente a SME a len tým pred Hačšákom a Pentou ukazujú vlastný strach. Nežijeme v dobe novinových stánkov, ale v dobe internetu a na ten je aj taká Penta prikrátka. Preto môžu si kúpiť noviny, časopisy, písať o ich kauzách sa bude naďalej. Slobodu slova môžu ubiť len na svojom pieskovisku. Sám som zvedavý, ako sa zachovajú mnohí v redakcii SME. Či dokážu písať rovnako bez ohľadu na zmenu majiteľa a povedať "stop" prípadným pokusom o ovplyvňovanie, alebo sa budú podobať na tých, ktorých kritizujú, na politikov. A len prezlečú novinárske kabáty a budú písať v duchu názorov svojho nového majiteľa.

Nie Penta bude tvarovať SME, ale novinári a redaktori, ktorí tam pracujú. Takže len zopakujem svoju otázku, je to boj o slobodu slova, či strach o svoje "fleky"? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

ŠPORT

Utiahnutosť mu bránila v rozlete, tvrdí o ňom jeho tréner

Jakub Holúbek je na správnej ceste.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?