Čaplovičova planéta

Autor: Tomáš Bosák | 17.8.2013 o 9:09 | (upravené 17.8.2013 o 9:37) Karma článku: 16,75 | Prečítané:  690x

Ministerstvo školstva naďalej nakupuje vo veľkom. Problémom ostáva, že svoje nákupy a ich cenu nevie zdôvodniť tak, aby to u kritikov nevyvolávalo podozrenie.  

Čaplovičova "planéta vedomostí". Projekt digitálneho učiva pre školy, projekt, ktorý je "trendy" vo všetkých vyspelých krajinách a je potešiteľné, že aj naše ministerstvo školstva sa zapojilo do digitalizácie učiva. Keď sa povie "A", malo by sa ale povedať aj "B". A to je cena a zároveň počet projektov digitalizácie. Najskôr to bola prvá "planéta vedomostí", potom druhá a v súčasnosti sa skončil tender na tretie kolo "planéty vedomostí". A ani tretie kolo bohužiaľ nebude posledné.

Tretia "planéta vedomostí" má viacero nejasností. Ako uviedli Hospodárske noviny, kým prvé a druhé kolo digitalizácie sa týkalo približne pol milióna žiakov, tretie kolo sa má týkať iba 35 tisíc žiakov. Keď ministerstvo tvrdí, že jednotlivé projekty nemožno porovnávať, aj napriek tomu je cena za tretie kolo oveľa vyššia ako za prvé dva projekty a to zahŕňa oveľa menší počet žiakov a obsahuje približne rovnaký počet digitálnych lekcií a pomôcok. A cena? Takmer 19 miliónov eur, toľko nestáli ani prvé dve kolá dokopy. Aj tá cena by sa dala prehltnúť, ak by bola racionálne vysvetlená, ale ministerstvo školstva jednoducho nevie alebo nechce vysvetliť, v čom sa jednotlivé etapy "planéty vedomostí" tak líšia, že teraz je cena enormne vysoká.

A ďalšia dôležitá vec. Ministerstvo školstva tvrdí, že tretí projekt má byť zameraný pre vybrané odbory stredných odborných škôl, ktoré majú najlepšiu šancu uplatnenia na trhu. Tak len pre zaujímavosť, tretia "planéta vedomostí" je okrem iného určená aj pre absolventov-hutníkov, kde sa nezamestnanosť pohybuje na úrovni vyše 20 %. Ďalší deravý argument ministerstva školstva. Čo je najhoršie, nikto vlastne nevie povedať, kedy sa celá digitalizácia skončí a koľko projektov a navýšených cien ešte celý projekt pohltí. Aj v Česku pred pár rokmi išli vo veľkom digitalizovať a potom sa zistilo, že ide o predražený projekt a jeden veľký "tunel". Nepochybujem, že ministerstvo školstva má dobrý úmysel, ale pozerá sa niekto v Čaplovičovom rezorte aj na ceny a kvalitu? Po všetkých kauzách, ktoré už Čaplovičov rezort stihol ukázať, sa bojím, že na ministerstve školstva sa nakupuje bez zdravého rozumu.

Potom je ťažké vysvetliť vedcom na Slovensku, že im zoškrtáme výdavky, hoci premiér im tvrdil niečo iné. Ťažké je vysvetliť obciam, že musia výrazne šetriť, lebo štátny rozpočet je nad priepasťou, hoci mnohé obce už nevyužívajú ani verejné osvetlenie...A napriek všetkým úvahám a výstrahám o šetrení, na ministerstve školstva krízu zrejme nepoznajú. Jedno sa Čaplovičovi nedá uprieť, v jeho rezorte sa stále niečo deje. Ale každý nový tender a nákup už vyvoláva u učiteľov bolesti brucha.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kotlebovi extrémisti v parlamente: Rozpustiť a vypustiť

Aj keď sú Kotlebovci opatrnejší, nemôžu si pomôcť. Porušujú zákony a stranu treba rozpustiť.

KOŠICE KORZÁR

Poručík Ihnát žiada ministerstvo obrany o degradáciu

Rozdávanie vojenských frčiek sa rozhodol riešiť radikálne.

KULTÚRA

Má najhorší názov, aký kedy film mal. Môže napriek tomu získať Oscara?

Zhodnotili sme šance nominovaných filmov.


Už ste čítali?