A to je čo za dodatok pán premiér?

Autor: Tomáš Bosák | 17.6.2013 o 17:00 | (upravené 17.6.2013 o 17:25) Karma článku: 29,51 | Prečítané:  3510x

Počas obdobia, kedy sa SMER-SD nachádzal v opozícii, premiér s veľkou obľubou kritizoval predraženie výstavby diaľníc cez ďalšie a ďalšie dodatky k zmluvám. Je rok 2013 a dodatky už zrazu nie sú tabu.

História celého príbehu je jednoduchá. Podľa televízie Markíza Váhostav, firma Juraja Širokého, podnikateľa blízkeho SMERu-SD, postavila v minulosti diaľničný úsek Sverepec - Vrtižer. Štrk potrebný na výstavbu diaľnice sa ťažil v neďalekom Považskom Podhradí. Národná diaľničná spoločnosť teraz hľadala vhodnú firmu, ktorá by tieto jamy po ťažbe štrku zasypala.

A výsledok? Žiadny tender. Víťazom sa priamo stal Váhostav, ktorý aj celý úsek diaľnice postavil. Cez nový dodatok k zmluve (presne taký dodatok náš pán premiér neznáša) by mal Váhostav zhrabnúť maximálne 6 miliónov eur. Hoci pôvodne mal Váhostav zákazku zadať inej firme, ktorá by celú prácu uskutočnila za niečo okolo dvoch miliónov eur. Po podpise dodatku sa ale vraj podmienky zmenili. A firma, ktorá chcela práce uskutočniť za 2 milióny eur, bola nahradená firmou, ktorá to "zbúcha" za takmer 6 miliónov eur. Vraj lacnejšia spoločnosť nespĺňa technické parametre. Zrazu. To zistili až po podpise. 

Myslím si pán premiér, že 4 milióny eur lieta niekde vo vesmíre a toto je presne typ dodatku, ktorý ste tak vehementne kritizovali. Ale existuje aj ďalší príklad predraženia okolo diaľnic. Je to udalosť z februára 2013, kedy vyšlo najavo, že diaľničný úsek Hubová - Ivachnová sa postaví za 227 miliónov eur. A kto bude tento úsek stavať? Hádať nie je potrebné dlho. Váhostav. Opäť Váhostav a pán Široký. A to bola ponuka Váhostavu až štvrtá najlacnejšia. Niečo podobné ako pri spackanom tendri na diaľničné mýto, keď ponuka Skytollu bola tiež až štvrtá najlacnejšia. A stále hovoríme o Ficovej vláde. Či prvej alebo druhej.

Tak ja už som z toho blbec pán premiér. Tie predražené zmluvy a dodatky pri diaľniciach sú len pri pravicovej vláde? A Váhostav, dodatky, premrštené ceny a SMER-SD, to spojenie je v poriadku? Chápem to asi správne, že pán premiér?

Som rád, že o naše diaľnice je tak dobre postarané a milióny eur sa do nich nalievajú ako betón z miešačky...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov z Gorily?

O úplatkoch pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.

TECH

Štyri tipy ako míňať menej dát na iPhonoch

Ak vždy príliš skoro prečerpáte mesačný limit dát, vyskúšajte niektorú z týchto rád.


Už ste čítali?