Keď nemocnica nevie za čo platí

Autor: Tomáš Bosák | 20.1.2013 o 19:22 | (upravené 20.1.2013 o 19:39) Karma článku: 19,12 | Prečítané:  677x

Žilinská nemocnica zaplatila firme kotolníka 10 000 eur za posudok napísaný na 7 stranách. No Prešovská nemocnica vyhadzuje tisíce eur a ani nevie, za čo platí. 

Už na konci roka 2011 novinári upozorňovali na pochybnú zmluvu, ktorú uzavrela Prešovská nemocnica ešte v roku 2005. Takmer 400 000 eur mesačne platí za dodávku energií, ale aj za modernizáciu a opravu. Lenže o aké modernizácie a opravy ide, nevie nikto. Nemocnica si zmluvou na seba uplietla bič. No ani po roku vyšetrovania polícia nikoho neobvinila a zrejme ani nikoho neobviní. Lebo právne je zrejme všetko v poriadku, no pozadie je typicky tajomné.

Spoločnosť vznikla v deň podpisu zmluvy, čiže žiadna na trhu úspešná a otestovaná spoločnosť. Riaditeľ nemocnice musel byť prorokom, aby si vedel vybrať práve spoločnosť, ktorá možno vznikla len pár minút pred podpisom zmluvy. A ako to v podobných prípadoch býva, zmluva bola upravená už 18 dní po podpise prvým dodatkom, ktorých nakoniec bolo až 13. A výsledok? Cena pre nemocnicu sa samozrejme zvýšila a úlohy spoločnosti znížili. No a zmluva má trvať 15 rokov a tiež samozrejme je nevypovedateľná. Prečo? Lebo Prešovská nemocnica by aj tak musela platiť všetky poplatky.

Takže čo si potom myslieť o tom, že nemocnice nemajú peniaze? Dlhujú na energiách, dlhujú Sociálnej poisťovni a štát ich často chráni pred exekúciami. Napriek tomu si riaditelia nemocníc dokážu rozhadzovať štátne, teda naše peniaze podľa svojvôle. Stačí, keď dobrý kamarát riaditeľa nemocnice si založí spoločnosť a o peniaze má postarané, na pekných pár rokov. A štát len ďalej môže oddlžovať nemocnice, ktoré ďalej budú produkovať dlhy. Zdravotníctvo na slovenský spôsob.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?