Bezáka odrovnali ostatní biskupovia, nikto iný

Autor: Tomáš Bosák | 15.12.2012 o 20:42 | (upravené 15.12.2012 o 21:07) Karma článku: 17,69 | Prečítané:  2636x

Rozhovor s Bezákom, ktorý vznikol v novembri a pred pár dňami ho uverejnil týždenník Vasárnap, je priam popravou pre slovenských biskupov, pre slovenskú cirkevnú elitu. Praktiky hodné komunizmu. Degradovať človeka, ponížiť a očierniť pred nadriadenými.

To nie je len môj názor, to sú aj vyjadrenia Bezáka, že metódy jeho odvolania sa podobali na metódy komunistov. V novembrovom rozhovore Bezák potvrdil, že jeho najväčšie poníženie spočíva v tom, že nikto z ostatných biskupov sa za neho nepostavil a nemôže slúžiť omše, či dokonca si musí pýtať povoleniena vstup do kostola. Priam neuveriteľné, ako sa dá z biskupského úradu dostať na samé dno.

Je ťažké obviniť Vatikán z odvolania Bezáka, keď supy sa zbiehajú doma. Bezákov cirkevný liberalizmus lákal masy a jeho obľúbenosť len bila do očí ostatným biskupom, ktorí si chránia svoje pieskovisko a nehodlajú niečo meniť, prinášať nejaké oživenie do cirkevného sveta. Hovorí sa, že cirkev je meniaci sa organizmus, no na Slovensku sa biskupi nehýbu, naopak, stoja na mieste.

Z Bezákových vyjadrení vyplýva, že na jednej strane kolegialita medzi biskupmi neexistovala, ak sa jednalo o Bezáka, no ak sa jedná o Sokola, vtedy sú biskupi kolegiálni až až. Nitky z pozadia nepochybne ťahal aj Sokol, veď práve Bezák bol blízko k jeho usvedčeniu z finančných machinácií. AK nebolo dosť dôkazov doma, tak sa oplatilo vyplakávať vo Vatikáne a v záujme dobrých vzťahov a zakrytia problémov, bol Bezák obetovaný. A s ním sú teraz perzekuovaní aj kňazi, ktorí sa postavili za neho. Zvláštne, že proti podobným praktikám cirkev bojovala za komunizmu. No ako sa hovorí, nepriateľa najlepšie porazíš jeho vlastnými zbraňami. Veľa sa cirkevná vrchnosť naučila od svojich bývalých trýzniteľov, bohužiaľ je to pravda.

Kauza Bezák bude ešte veľmi dlho mementom pre slovenskú verejnosť, nielen pre katolíkov, ale aj pre ateistov. Na jednej strane sa nájdu ľudia, ktorí sa postavia za biskupov, lebo poslušnosť je pre nich nadovšetko, na druhej strane budú ľudia, ktorí budú stáť za Bezákom a kritizovať cirkevnú vrchnosť, možno ako ja. Ale otvorene si povedzme, ako môže vyzerať cirkev v očiach ľudí, ktorí patria napríklad k ateistom. Ide o ľudí, ktorých chce cirkev stiahnuť na svoju stranu, no ako si ich chce získať? Ak takými zákulisnými hrami a špinavosťami typu odvolanie Bezáka, tak by som im povedal otvorene, radšej ostaňte bokom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Všade sú míny, dávajte pozor, kam šliapete. Oslobodzovanie Mosulu potrvá

Islamský štát nemá veľkú šancu ubrániť svoje najväčšie mesto. Zároveň nemá kam ujsť a civilistov berie ako rukojemníkov.

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

KOMENTÁRE

Dráždenie čínskeho draka

Donald Trump si už stihol pohnevať Peking. Zrejme to nebolo nedorozumenie.


Už ste čítali?