A predsa možno Sokol pôjde sedieť

Autor: Tomáš Bosák | 10.12.2012 o 17:04 | (upravené 10.12.2012 o 17:26) Karma článku: 9,70 | Prečítané:  246x

V kauze okolo arcibiskupa Sokola už prevzal vyšetrovanie na podnet policajného prezidenta Úrad boja proti korupcii. Veľavravné. Roky je verejným tajomstvom, že milóny z predaja cirkevných pozemkoch sa niekde uliali a Sokol zatiaľ svoje meno nedokázal očistiť.  

Vyšetrovateľ už mal začať trestné stíhanie kvôli prieťahom vo financiách diecézy. Cirkevné peniaze mali v rokoch 2002 až 2008 prúdiť na niekoľko účtov, z ktorých mnohé ani neboli evidované pre potreby diecézy. Jednoducho povedané, peniaze odtekali neoficiálne na bočné účty a niekomu do vrecka. To sa momentálne snaží dokázať aj vyšetrovateľ. Že to s financovaním diecézy nebolo všetko s kostolným poriadkom, vedel aj Sokolov nástupca Bezák a vie to aj Vatikán. Ak sú ale problémy neustále len v trnavskej diecéze a nedokázal ich dať dokopy ani Bezák, ani Sokol, kto stojí v pozadí celej kauzy?

Je to Štefan Náhlik? Osoba spomínaná v liste z roku 1999, kde mu adresuje výčitky vtedajší pomocný biskup. Náhlik ako osoba, ktorá nemala čo robiť na biskupskom úrade, mal pod palcom všetky finančné transakcie. A že nešlo o fazuľky, potvrdil pred časom pred súdom aj František Mikloško. Z predaja cirkevných pozemkov v Bratislave malo ísť o sumu okolo pol miliardy korún.

Ponúka sa iba jedna, možno čudná a možno pravdivá domnienka. Náhlik bol agentom ŠTB a Sokol figuruje v zoznamoch ŠTB tiež. Možno je Sokol naozaj vinný a možno je nevinný a nikdy sa to ani nedozvieme, nakoľko môže byť vydieraný Náhlikom pre jeho spojitosť s ŠTB. Možno sa Sokol ocitol v zoznamoch ŠTB len náhodne alebo jednoducho padol niekam, odkiaľ sa bolo ťažké vyhrabať. To, už vie len samotný Sokol, no pravda je taká, že nie je schopný skutočnými dôkazmi zbaviť sa podozrenia z finančných machinácii. Asi len Sokol a Náhlik vedia, kde skončili cirkvené peniaze. V ich vreckách alebo niekde inde alebo boli len čistými sprostredkovateľmi?

Božie mlyny snáď čoskoro pomelú aj Sokola a dozvieme sa pravdu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Sme vo vojne. Akurát ju nechceme vidieť

Ak Rusko naozaj zaútočilo na americkú infraštruktúru či voľby, riskuje odvetu.

ŠPORT

Pánik hrá ako kráľ. V Chicagu raz môže nahradiť Hossu

Hokejový svet zaujal efektivitou, bodyčekmi a húževnatosťou.

DOMOV

Štátna poisťovňa je v rekordnej strate 137 miliónov eur

Štátna poisťovňa bola v strate aj v minulosti, štát jej vždy pomohol.


Už ste čítali?