Za vraždu menej ako za napadnutie poliacajta?

Autor: Tomáš Bosák | 25.10.2012 o 17:38 | (upravené 25.10.2012 o 18:05) Karma článku: 15,13 | Prečítané:  210x

Podľa najnovšieho rozhodnutia súdu má život na Slovensku nižšiu cenu ako zdravotný stav verejného činiteľa, v tomto prípade policajta. Kým z úrazu sa človek môže dať zdravotne do poriadku, vraždu už "nerozchodí" nikto z nás. No sme na Slovensku a tu majú súdy zvláštny meter, priam jedinečný.

Áno hovorím o mladom martinskom hokejistovi, dvadsaťročnom chalanovi, ktorý v podnapitom stave vyvolal bitku a zrejme mu v jeho mladej hlave nezasvietila kontrolka, ani keď na miesto dorazili policajti. Pri zatýkaní kládol odpor a policajtke spôsobil prudkým kopnutím vraj vážne zranenia kolena. Všetko jasné fakty posledných dní. Súd mu vymeral 11 rokov a 7 mesiacov.

Rozsudok súdu vo mne vyvolal až zdesenie, najmä keď pri nespočetných vraždách, či ozbrojených lúpežiach vyviaznu zločinci s 8, 10 alebo 12 rokmi väzenia. Zvláštne meradlo vážnosti zločinu.

Nepochybne sa nie je potrebné baviť o tom, že mladý hokejista si to pokašľal na celej čiare a za to čo spravil jednoducho musí niesť vinu. Verejný činiteľ je chránený zákonom a to je v poriadku. O vine je preto zbytočné polemizovať, ale zvláštne je to s výškou trestu. Veď napríklad bývalý košický hokejista Ščurko dostal osem rokov za vraždu. Rovnako je z minulosti známy prípad, keď sa občan bránil na vlastnom pozemku pred agresívnym Rómom, ktorého v sebaobrane postrelil a napokon musel niesť vinu ochranca vlastného majetku a nie útočník. To len poukazuje, že trestný poriadok na Slovensku by bolo poriadne prekopať. A zrejme prekopať aj pár sudcov a začať o Najvyššieho súdu.

Je smiešne, ak sa vrahovia a mafiáni dostanú po pár rokoch na slobodu pre chyby súdov, či sa do väzenia ani len nedostanú a za útok na verejného činiteľa niekto, kto nebol trestne stíhaný vyfasuje takmer 12 rokov. Ide o vážny precedens, keď ľudský život má nižšiu cenu ako ublíženie na zdraví. Stále opakujem, trest si zaslúžil, ale adekvátny. Tento prípad poukazuje na fakt, že je potrebné zmeniť trestný poriadok na Slovensku, aby vychádzal aj z praxe a nielen nejakých tabuliek. Lebo potom budeme mať väzenia plné drobných zlodejíkov, výtržníkov a vrahovia a mafiáni nám budú behať po slobode.

Alebo sa mi tlačí na jazyk ešte jeden dôvod, ktorý sa bojím vysloviť. Možno sú tresty v každom prípade vysoké, len záleží, či obžalovaný má tučné konto a popri obhajobe mu niečo odíde aj z bankového účtu. Potom môže byť aj väzenie len krátkym a príjemným spestrením. No obyčajný človek ako je prípad mladého hokejsitu, nemá tak hlboko do vrecka. Ale snáď sa mýlim a na Slovensku to tak nefunguje...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Urážky, samochvála a bez plánu. Kam dovedie USA trumpizmus

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

DOMOV

Kardiochirurg Fischer nemôže robiť ani len sanitára

K povolaniu sa bude môcť vrátiť najskôr po dvoch rokoch.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?