Predražená dovolenka na Kube

Autor: Tomáš Bosák | 18.10.2012 o 17:17 | (upravené 18.10.2012 o 17:40) Karma článku: 9,68 | Prečítané:  577x

Pre väčšinu z nás je dostať sa na Kubu a užiť si krásne prostredie Karibiku, more, teplo, spoznať kubánskych ľudí, ich život, len snom, ktorý ostane nesplnený. No niekedy stačí zamestnať sa na správnom mieste, obliekať správne tričko a ľahko sa môže stať, že dostanete ako darček dovolenku na Kube za približne 9540 EUR.

Presne toľko má stať pobyt troch štátnych úradníkov na Kube v období od 31. októbra do 8. novembra. Riadne drahá dovolenka za štátne, teda naše peniaze. Delegáciu má tvoriť štátny tajomník ministerstva hospodárstva, štátny tajomník ministerstva financií a šéf úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo. Nečudoval by som najprv tomu, veď štátne delegácie navštevujú jednotlivé krajiny a rokojú najmä o hspodárskych vzťahoch. No Kuba?

Krajina, ktorá je stále tvrdo gniavená socializmom a ktorá stále väzní stovky politických väzňov. Castrovci sú stále rovnakí ako pred niekoľkými desiatkami rokov. Krajina prakticky nemá čo ponúknuť okrem cukru, citrusových plodov, rumu a svojich cigár. Vo väčšine je odkázaná na pomoc ostatných krajín alebo ľudia len tak živoria. Čo tam potom idú dojednať naši traja úradníci? Keď som si prečítal program, tak mi nenapadá nič iné ako slovo dovolenka. Stretnutia s politikmi, úradníkmi, predstaviteľmi firiem, návšteva elektrárne a podpis dvoch memoránd. A mimoriadne ma zaujala informácia, že štátny tajomník ministerstva hospodárstva má "informovať, že vzájomné vzťahy sa vyvíjajú uspokojivo a okrem starého dlhu nemáme žiadne závažné problémy". No bodaj by sme aj mali, keď obchodujeme minimálne a dlh nám nechýba.

A samozrejme pri moci máme socialistického svetobežníka, ktorý rád podporuje styky s krajinami z bývalého socialistického bloku ako Kuba, Vietnam, Čína. Aj slová, že sa vzťahy vyvíjajú uspokojivo, mi pripomínajú staré dobré časy, keď sme si v socialistickom bloku boli všetci bratia. Snáď bude mať táto troška drahšia dovolenka all inclusive zmysel. Len celú tú maškarádu mohla uhradiť Kuba v rámci dlhu, ktorý má voči nám. No ak by sme také niečo žiadali, asi by sme potom nemohli hovoriť o uspokojivých vzťahoch.

9540 eur je suma, ktorá sa určite nedala využiť lepšie, najmä keď sa hľadali peniaze do štátneho rozpočtu a na strane výdavkov už vraj nie je kde škrtať. Ako vidíme, je a stále bude...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Urážky, samochvála a bez plánu. Kam dovedie USA trumpizmus

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

DOMOV

Kardiochirurg Fischer nemôže robiť ani len sanitára

K povolaniu sa bude môcť vrátiť najskôr po dvoch rokoch.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?